| Flar3 a întrebat:

Salut! Am o intrebare legata de inaltimea mea. Daca la 14 ani am 1.70m, cat voi avea la 20 de exemplu? Voi avea macar un 1.85? Am auzit ca depinde si de tatal copilului. Tata cum are 1.81, sper sa cresc putin mai inalt ca el. Va rog sa imi spuneti aproximativ un numar. Nu fac niciun sport. Dar aleg mult, fac 20 de flotari si 30 de genoflexiuni pe zi si mai beau si lapte de pofta.

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cresterea copilului este hormonala si impervizibila, doarece fiecare copil are perioadele lui de crestere, unii crescand in prima perioada a puberatii, altii cresc constant pe toata perioada si altii se inalta in ultimii ani, inainte sa iasa din adolescenta.
La 14 ani si 1.70m esti foaret bine.
Mai ai inca 4, posibil 6 ani de crestere si cred ca poti ajunge la 1.85m
Mananca sanatos mancare gatita si fa sport (ca bautul laptelui nu ajuta oricum la nimic, ca nu mai esti bebelus, sa ai nevoie de el).

3 răspunsuri:
| Moofie a răspuns:

Eu la 14 ani aveam 1.78 am mai crescut pana la 1.82 pana la 20 in prezent.
poti sa bei sa faci ce vrei, geneticul bate orice incercare.

| SharpEagle a răspuns (pentru Moofie):

Nu e chiar in totalitate asa. Exista "nature vs nurture". Aici fiind vorba de hormoni, se poate interveni si extern. Mai mult, anumite tipuri de hrana pot sau nu sa favorizeze cresterea. Lipsa unor nutrienti nu permite o dezvoltare asa cum ar fi potential dpdv genetic samd.