| acnee95 a întrebat:

A luat cineva Diane 35 pentru acnee? Dupa renuntarea lor, acneea v-a reaparut? Imi este tare frica sa renunt la ele dar stiu ca nu pot depinde de ele toata viata...

4 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Cel mai bine te duci la dermatolog, el va sti ce sa iti prescrie pentru acnee, si nici sa nu te gandesti sa iei contraceptive pentru a trata acneea

| LaLaura a răspuns:

Buna.
Nu lua anticonceptionale fara sa ti se prescrie de ginecolog, sau dermatolog!
Daca ai o problema cu acneea te sfatuiesc sa te duci la un dermatologul sa vada care este cauza ( acneea apare din cauza stresului, a deraglarii hormonale, a alimentatie nesanatoase, a igienei proste) si sa iti dea un tratament adecvat in functie de cauza dar si de tipul tau de ten.
Daca ai acnee e necesar sa te speli de 2 ori pe zi ( dimineata si seara) si sa renunti la mancarea tip fast-food, cu grasime, dulciuri ( in special ciocolata), si sa bei multa apa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, este posibil ca, la o perioadă de timp după întreruperea tratamentului, să reapară acneea sad

Toate cele bune.

| acnee95 explică:

Sunt prescrise de dermatolog. Dar am auzit multe cazuri in care dupa renuntarea la ele acneea a reaparut. De cele mai multe ori si mai grav ca inainte