| annnna1234 a întrebat:

Am nevoie de o parere a celor care au cunostinte despre menstruatie. Mi-a intarziat 2 saptamani, acum 3 saptamani m-a durut putin burta dar de atunci nu am mai avut niciun semn ca ar veni. Nu am nimic altceva, nu ma doare nimic. Presupun ca daca era o afectiune aveam si dureri sau febra nu? Se poate sa nu se fi produs ovulatia luna aceasta? Nu mi-am inceput viata sexuala, doar am anumite "jocuri" cu prietenul meu dar amandoi suntem imbracati deci nu poate fi vorba de o sarcina. Care ar putea fi cauza? Ce credeti? Am nevoie de ajutor deoarece nu pot ajunge la doctor curand. Dau funda pentru cel mai bun raspuns! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Apoi, unele afecţiuni NU sunt însoţite de febră sau dureri, depinde de afecţiune...

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt "relativ normale" aceste dereglări.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de dereglări!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| annnna1234 explică (pentru bursuc001):

Am 17 ani si prima menstruatie am avut-o pe 20 octombrie 2007. Imi vine la o zi - doua diferenta de cel putin un an. Nu mi s-a intamplat niciodata sa imi intarzie, nici macar in primul an, ba chiar imi venea mai des, uneori de 2 ori pe luna. Acum se reglase. Nu am mai fost la doctor pentru astfel de probleme pana acum

| bursuc001 a răspuns (pentru annnna1234):

La vârsta asta şi având în vedere că ai ciclu menstrual de peste 5 ani, NU sunt normale astfel de întârzieri!

O întârziere de 2 săptămâni este foarte MARE şi poate indica o afecţiune ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ).

Să mergi URGENT la un control ginecologic ( aşa cum explicam mai sus ), NU mai aştepta!

Ai GRIJĂ de tine şi de sănătatea ta!

O zi frumoasă.

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca e vorba de dereglari hormonale[am trecut si eu prin asta]

| annnna1234 explică (pentru mona):

Si ce ai facut? Ai fost la doctor? Ai luat tratament? Sau pur si simplu ai asteptat?

| Lynna a răspuns:

Probabil este vorba despre o dereglare hormonala. Nu te speria, mie mi-a intarziat odata 3 luni.

| Alexsiatit a răspuns:

Daca dupa cum spui nu ti-ai inceput inca viata sexuala si fiind sigura ca nu ai venit in contact direct cu sperma in timpul "jocurilor" tale ( nici macar in mod superficial-la suprafata vaginului) concluzionez ca inca esti destul de "tinerica" si-n acest caz datorita modificarilor "galopante" specifice varstei, pot intervenii tot felul de dereglari hormonale care la randul lor produc diverse manifestari fizice.
Aceste simptome se pot datora si gradului ridicat de excitabilitate directa pe fondul unei dorinte sporite pentru finalizare sexuala;
Vorbind despre starea de excitare, ma refer atat la "joculetele" erotice, cit si la "controversatul subiect: "mastubare"/"automasturbare"cand starea de excitatie maxima,(energie fizica si psihica) nerefulata sau insuficient refulata prin orgasm (sau dirijare energetica controlata) -exact ca si in cazul unui raport sexual propriu zis-, poate duce la un moment dat, chiar si la afectiuni psihice.
Dar indiferent de incercarile mele de mai sus, de-a mai "limpezii" cat de cat
o "poteca" ce din pacate este inteleasa ca fiind un subiect "tabu", sfatul meu sincer, este sa-ti faci timp cind poti, asa pentru linistea ta intr-o mica "plimbare", la un cabinet ginecologic.
Toate cele bune si pe viitor, astept vesti de la tine.
Alexsiatat.

| RoxanaLucaGSH a răspuns:

Eu cred ca nu ai nimic mie nu mi-a venit o luna deloc daar luna viitoare m-a tinut mai mult unora le mai intarzie este ceva normal nu trebuie sa te panichezi daca nu ti-ai inceput viata sexuala. Daca intarzie este bine dar daca altadata nu vine mai mult timp zic ca ar fi mai bine sa consulti un medic