| Magic1333 a întrebat:

Hei TPU, am o problema. De cateva zile ma doare ovarul drept si ocazional si cel stang dar mai rar. Cred ca am o infectie la ovare, ce tratament naturist sau antiinflmatoare sa imi cumpar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un control si nu mai sta asa.nu vreau sa te sperii dar o nepoata de a mea, neducandu-se si cautatnd ca si tine solutii pe net, s-a infectat acel chist sau ce avea acolo si atrebuit sa ii extirpeze ovarul.Chestia e ca s-a dus prea tarizu si dupa un timp a trebuit sa il extirpeze si pe celalalt. Nu gasesti remedii aici deoarece nu suntem doctori.Nu risca, mergi la medic.Sanatate.

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu te juca cu sanatatea ta si nu iti pune in pericol organele genitale facand tratament de la radio sant!
Adreseaza-te medicului de familie si cu un simplu control ginecologic vei fi in stare sa aplici un tratament corect!
O zi buna sa aihappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poate fi vorba de o anexită ( răceală/inflamaţie la ovare ) sau o altă afecţiune ovariană ( chist ovarian, etc. )...

Vezi mai multe detalii despre anexită la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/anexita_9116

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

http://www.copilul.ro/......a7965.html

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Magic1333 explică (pentru bursuc001):

Mersi
Mult

| bursuc001 a răspuns (pentru Magic1333):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| rody5 a răspuns:

Probabil ai racit. cretisoara ceaiul e bun pentru durerile de genul, vascul de asemenea regleaza hormonii, pastile nu stiu sa recomand. incearca sa pui sticle de apa calda sa-ti treaca pana faci o vizita la ginecolog sa vezi exact ce ai. Cartea Maria Treben - de pe scribd vb despre multe plante. Sanatate!