| Magic1333 a întrebat:

Hei TPU, se pare ca am un chist la ovarul drept, ce imi recomandati sa cumpar (tratament naturist) sau chiar pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa iei contraceptive orale prescrise de ginecolog, dupa confirmarea diagnosticului (daca doar se pare, nu iei tratament). In nici un caz nu lua tratamente naturiste sau prostii recomandate pe internet, ci numai ce iti da medicul tie personal)

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, la cealaltă întrebare aveai "o infectie la ovare" happy
Sau aşa visai...

TREBUIE să mergi la un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| madamme a răspuns:

Nu te juca cu sanatatea si viata ta. In acest caz cel mai bine este sa urmezi tratamentul prescris de catre ginecolog.