| DanyElla98 a întrebat:

Hei TPU, Am o problema. De o săptămână am o durere foarte mare în spate, sub coaste, uneori nici nu îmi da voie sa trag aer în piept, înainte cu câteva zile am căzut de pe banda de alergat(da, puteți sa râdeți) dar nu cred sa fie asta problema. am luat ibalgin, și îmi trece, dar dimineața ma trezesc cu aceiași durere îngrozitoare, și abia ma pot ridica din pat. Momentan sunt în Anglia și nu pot merge sa fac analize, știe cineva ce as putea avea? Sau măcar cum scap de durerea asta îngrozitoare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti merge si in Anglia, ca-s medici si spitale peste tot!
Ideea este ca, ai coasta fracturata sau fisurata, daca te doare atat de rau.
Mergi de urgenta la spital sau la un GP (general practioner) ca sa te trimita la radiografie. Poti avea probleme mari de sanatate din cauza asta. Nu-ti bate joc de sanatatea ta!

| DanyElla98 explică (pentru Violleta2022):

Știu ca as putea merge și aici, doar ca momentan nu am acte aici, îmi trebuie Insurance Number ca să merg la un medic, altfel nu ma baga nimeni în seama.

| DanyElla98 explică (pentru Violleta2022):

Știu ca pot merge și aici, doar ca îmi trebuie Insurance Number. Altfel nu ma baga nimeni în seama

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanyElla98):

Cu bani te poti duce oriunde in lume, la orice medic si spital.
De ce sa nu te bage nimeni inseama acolo, cum ai ajuns atunci? Esti ilegal?
Daca nu-ti permiti, urca-te in primul avion spre tara si mergi la medicul de familie din tara.
Eu cred ca sanatatea ta este mult mai importanta acum, chiar daca platesti 200-300 euro pe o radiografie, decat sa ramai pe viata cu spatele stramb si in dureri, daca se osifica asa. O alta problema ar putea fi, daca-i fractura, coastele sa nu intepe vreun organ vital: ficat, splina samd.