| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema,mereu am avut faza asta, nu mie pofta de mancare, am stat o zi intreaga fara sa mananc si mi s-a facut foame doar dimineata urmatoare.
Am 50kg
14 ani
1.75 inaltime
Da nu stiu dc,nu am pofta, si daca mananc catva, dupa 2h ma simt tot plin si simt ca daca mai mananc ceva vomithappy
De ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KwonJiyongParkJimin a răspuns:

Cumpara-ti miere de albine naturala 100% si dimineata cand te trezesti, ia o lingura de miere pe stomacul gol! In mai putin de o ora vei simti ca mori de foame. la mine functioneaza. Ai putea lua si niste pastile pentru pofta de mancare daca cu miere nu merge.

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hahaha laughing. asa eram si eu acum 3 ani. 173 cm si 50 kg laughing. m-am ambitionat, sala, inot, multa mancare, acum am 75 kg aproape. VREI sa te faci mare, fa-o. si eu dimineata daca mancam mi se facea rau, asa ca bagam cu forta. la un moment dat a inceput sa imi placa micul dejun. peste catva timp, ma trezeam zilnic la 7 sa mananc de dimineata. si de atunci mananc din 3 in 3 ore si tot ma ingras happy

| anonim_4396 explică (pentru JohnnyBi):

Eu mananc 3 mese pe zi, da. Gustare intre ele nu, daca se pune un mar, dahappy
Eu ma trezesc la 6 dimineata, mananc, iau micul dejun apoi la scoala mai manc 2 sandwichuri apoi mananc acasa inca 2 mese(pranz-seara).

Eu nu prea stiu ce sa mananchappy ca deja aceeasi mancare mananc in fiecare zihappy si parca as vrea altceva de aia nu am poftahappy cand vad iar mancarea aia...laughing

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mananc de 6 luni aceleasi 5-6 mancaruri...crezi ca eu am vreo placere cand le vad? laughing. 3 mese principale pe zi am si eu, dar imi asigur 700 calorii din fiecare. si 2 gustari: 1 dupa antrenament (shakeul proteic) si 1 intre celelalte 2 mese ale zilei (in principiu 3-4 banane, un pumn de nuci, eventual o lingura de miere si 300 ml lapte). dar ca sa iau in greutate, la astea mai adaugam 1 masa pe zi a 700 calorii. acum am scos-o din calcul ca vreau doar sa ma mentin

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi totusi la medic. Poti da in anorexie si sa mori.

| BiuL a răspuns:

Ia niste suplimente de vitamine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Floby,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt exact ca tine, eu am ajuns la perfuzii cand eram mica din cauza asta. M-au testat doctorul, sperand ca o sa cer mancare, dar eu nuuu.

Cred ca e vorba de metabolism si de un stomac prea mic. Ca ma indoiesc ca ai probleme fizic. Pot sa zic din experienta ca asta au constatat toti medicii in cazul meu, dar suntem persoane diferite.

Sau... te consideri trist si fara chef de viata? Ca asta influenteaza pofta de mancare.

Daca tu te simti bine, n-ai de ce sa faci ceva, nu dauneaza cine stie cum, in afara de aspect.
Daca totusi vrei sa te schimbi, incearca sa mananci ceva care iti place foarte mult, dar in cantitate mai mare. Iti obisnuiesti stomacul.

De asemenea, pofta de mancare creste cand ai mesele fixe si de trei ori pe zi.
Eu am fost haotica dintotdeauna cu mancarea, dar am mancat vreo trei saptamani, obligata de circumstante, de trei ori pe zi, cu felul 1, 2... ce mananca un om mai cu chef decat noi si mi-a crescut imens pofta de mancare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiindca esti bleg.iti imbolnavesti stomacul.io am 1, 50 87 kg, si mananc trei pranzuri regulata si intre ele cate o gustare.am iubita, si ma simt extraordinar.tu fa o gastrita care cu timpul va da in ulcer si pana atunci vomita daca nu esti in stare sa tii mancarea in tine.

| ForgetThatShit a răspuns:

Ești îndrăgostit.