| Lisssssssss a întrebat:

Am o problema. nu stiu daca e grava sau nu. Nu stiu daca ce mi se intampla este perfect normal sau nu, dar as vrea sa aud mai multe pareri. Ciclul mi-a venit la varsta de 13 ani prin februarie, acum am 17 ani. Inca cu un an de dinainte sa imi vina ciclul si pana in prezent am in fiecare zi de vreo 4-5 ori pe zi niste scurgeri vaginale albe lipicioase cu un miros ciudat. Tin sa mentionez ca inca sunt virgina. Intrebarile mele sunt urmatoarele: Am vreo problema/boala sau este perfect normal ce mi se intampla? Sunt doar niste scurgeri prin care mi se curata vaginul? Inainte sa imi raspundeti ca sufar de ceva, ganditi-va ca am aceste scurgeri de la 12 ani, acum am 17 si nu am suferit de nimic in zona genitala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scurgerea vaginală alb gălbuie despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

Vezi detalii referitoare la secreţiile vaginale ANORMALE la linkul :
http://www.sitemedical.md/......l%C4%83cut

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aceste scurgeri sunt normale, dar nu ar trebui sa aiba miros. Tind sa cred ca mirosul lor ciudat este dat de o igiena insuficienta. Schimba chilotul mai des, foloseste doar chiloti de bumbac, spala-i la 90-95 de grade sau fierbe-i, iar dupa fiecare spalare calca-i cu fierul incins, spala-te pe organele genitale cu apa calduta si sapun dimineata, seara si dupa fiecare scaun. In timpul menstrei, schimba absorbantul mai des (nu la 6 ore cum e normal, ci la 4)

| Mayar a răspuns:

Mai bine intrebi un medic. Intra aici >> http://www.assb.ro/ si vorbesti online cu un medic;)