| Meli2314 a întrebat:

Hei TPU, am o problema si va rog sa ma ajutati. Recent m-am inecat cu mancare si acum de fiecare data cand mananc simt ca ma inec si tusesc incontinuu si a ajuns sa-mi fie frica sa mai mananc..stiu ca e psihologic totul, ca e doar in capul meu, dar nu stiu cum scap de senzatia asta.un sfat, va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mananca dumicati mai mici si mesteca foarte bine, ca sa nu te mai ineci.
Nu uita sa pui un pahar de apa alaturi, ca in caz de nevoie, sa bei din el.

| Meli2314 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru sfat!

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa, raporteaza-l adminului!
Vezi casuta de sub raspuns cu "raporteaza", sau foloseste acest "contact":
https://www.tpu.ro/contact

| unu3doi2trei1 a răspuns (pentru Violleta2022):

L-am raportat prin intermediul formularului. Acum să vedem happy

| aumih16 a răspuns:

E bine sa nu razi! indiferent ca ai patit asta sau nu! lasa ce a fost! a fost! important e sa stii cat mananci si cum mananci!

| aneliram a răspuns:

Mănânca cu înghițoturi mici, nu te grăbi, și eu am avut senzația asta, dar am trecut peste, până la urmă.

| Meli2314 explică (pentru aneliram):

Si tu te-ai inecat?

| aneliram a răspuns (pentru Meli2314):

Nu, am trecut peste frică, era ceva psihologic.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Când venea vorba să mănânc, nici nu mă puneam la masa... și mă gândeam că am să mă înec cu mâncarea. Trebuie să nu te mai gândești la înec, pentru că astfel chiar dacă nu ai cum să te îneci, tot ai impresia că te îneci.

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Dacă vrei, du.te la psihiatru sau psiholog. Eu nu am fost, dar am cautat pe net și am vazut că nu eram singura cu problema asta. Nu mai stiu vum se numeste problema asta, disfagie... ceva de genul

| aneliram a răspuns (pentru aneliram):

Fagofobie se cheamă frica asta.

| Meli2314 explică (pentru aneliram):

Dar cum ai reusit sa treci peste? Si eu patesc exact ca tine.

| aneliram a răspuns (pentru Meli2314):

Mi.am ocupat mintea cu altceva în timpul mesei ( m.am gândit la o melodie, la învățat, mi am gasit un hobby) și cu timpul am uitat de înecat. Creierului îi trebuie timp ca sa,, uite" obiceiuri, nu poti dintr.o dată. Dacă tu te gândești mereu la a te îneca, atunci chiar te vei îneca. Nu știu dacă si tu ai observat chestia asta, dar eu când îmi era foame rău, uitam de înecat.

| Meli2314 explică (pentru aneliram):

Am inceput sa mai scap de ticul asta de a tusi si din gandit la inecat si mananc mai ok acum, mi-e mai bine, mai am momente, dar e mult mai okay decat inainte. Jur ca ajunsese sa-mi fie groaza cand ma gandeam ca trebuie sa mananc, dar muream de foame in stilul asta. Iau inghitituri mai mici, mestec foarte bine mancarea

| Meli2314 explică (pentru aneliram):

Dar e groaznic sa simti asta la fiecare masa. Gen cand ai o fobie legata de mancare chiar e nasol ca efectiv trebuie sa mananci ca altfel nu supravietuiesti, dar te chinui la fiecare masa, intelegi ce zic

| aneliram a răspuns (pentru Meli2314):

Daca te liniștește, eu nu cunosc cazuri de înec cu mancarea si murit din cauza asta, decât în cazul omenilor ce erau beți (rău), a copiilor mici, si atât. Mestecă bine mâncarea, mănâncă încet și nu te mai gândi că ai să te îneci(sigur ca ii este greu creierului să se dezobișnuiască, am citit undeva că obiceiurile vechi se uită în timp de o jumate de an-1 an, nu te aștepta să.ti treacă imediat, mai ales fără consult de specialitate.
Si gândul,, nu am să mă înec" rostit în minte în timpul mesei este de fapt tot gând de înecat cu mâncarea.
Fi curajos, treci peste cu ambiție.
EU TE SFATUIESC SĂ.ȚI FACI SI NIȘTE CONTROALE MEDICALE, SĂ NU FIE DIN ALTĂ CAUZĂ(NU PE PSIHIC).

| aneliram a răspuns (pentru Meli2314):

Eu mâncam numai lapte, smântână (nu mă înecam cu ele ca eram convinsă ca nu pot să ma înec ), la celelalte mă chinuiam.