| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Va rog frumos ajutor cat mai repede. M-am înecat cu o bucățică de șnițel, mica si doar a trebuit sa tușesc pentru a-mi reveni. Cu toata ca au trecut 20-30 minute, inca am senzația aceea ca am mâncare. Ceea ce ma sperie cel mai tare este ca am dat o căutare pe google si am auzit de înec uscat, in care tot mai ramane ceva pe trahee iar plămânii se umfla si mori. Chestia asta se poate intampla si la ore dupa ce te-ai înecat, va rog ajutor. Am mai avut asemenea probleme, am ajuns si la psiholog din cauza asta (acum 4 ani, am avut o perioada mai grea), dar de data asta chiar ma panichez si am nevoie de un sfat, de niste ajutor. Nu imi dau seama daca e ceva psihologic (in ultima vreme am fost mai stresată) sau chiar e adevarat. Respir greu, dar nu stiu daca este un atac de panica sau e din cauza asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"M am încercat cu o bucățică de șnițel, mica si doar a trebuit sa tușesc pentru a-mi reveni"

era vienez sau așa, simplu?

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

N-a încercat nimic, s-a înecat, prietene! Limbă română! Alo!

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Iar nu pricepi o iotă și deja imi pare rău de tine. L-am intrebat dacă acea " bucățică de șnițel" ere vienez sau nu.
Pe bune, chiar ești la școală sau doar la clasa pregătitoare.

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca tu nu știi ce scrii. N-am comentat de ce zici tu acolo, ti-am atras atenția asupra unei greșeli.

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

și care-i greșeala, doctore?

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Băiatul a zis înecat, tu ai zis încercat. Se vede ca te încearcă multe

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

E un citat din el, l-a modificat ulterior. ghilimelele, aia insemnă dar de unde dreak să știi tu asta doar ai idealuri inalte, nu?

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Daaa, a modificat el ulterior, siguuur! Just say you're dumb and leave lol

| sierra1 a răspuns (pentru fyp):

Amice, ai auzit de copy-paste? dacă nu, caută pe gugăl, dacă de duce neuronul

| fyp a răspuns (pentru sierra1):

Bine ca ai bagat-o pe astalaughing Copy-paste, sigur!

| Sophieka a răspuns:

Mai bea apa sau fa-ti un ceai... La toti ni se intampla asa ceva... Nu mori si nu patesti nimic.
Mergi sa te odihnesti dupa ce mai consumi niste lichide.
Noapte buna.

| alex241 a răspuns:

Consumă multe lichide. Nu are rost să te panichezi! E ceva omenesc, toți pățim așa!

| Elce a răspuns:

Buna! Cum a fost pana la urma? Am patit si eu azi, acum cateva minute, imi ramasese o bucata foaarte mica de paine pe gat, am inhalat si mi s-a parut ca ma inec. Am tusit de mama focului si acum pare ca respir ok, dar tot simt pe partea aia ceva care ma jeneaza. Nu imi dau seama daca e doar gatul iritat sau a ramas mancarea.