| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problema. va rog sa ma ajutati. azi ieri mi am calcat pisicuta din greseala pe cap, tot se baga in picioarele mele si nu am observato, si am auzit cand ii trosnise ceva de la craniu si are un ochi umflat, si nu vrea sa mearga, face pe ea incontinu si sta doar unde o pui cu capul in jos si tremura, nu stiu ce sa ii mai fac, excludeti ideea de veterinar ca nu exista asa ceva aproape de mine, ce ar putea sa aiba si ce as putea sa ii fac? ma scuz daca nu m-am exprimat asa de bine dar chiar nu mai stiu cum. va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Imi pare rau nu o mai lasa sa se chinuie sad
Eutanasierea este singura modalitate sad

| skyrim2 a răspuns (pentru Clorox):

Nu are cum sad nu o las. trebuie sa existe o cale sa se faca bine sad se chinuie putin dar trebuie sa fie tare sad era grav, se incolacea si tremura aproape ca dadea sa moara. dar nu am lasat o, acum dupa ce e mai bine trebuie sa isi revina sad

| Clorox a răspuns (pentru skyrim2):

Te rog eu, o sa fie cu probleme toata viata, din pacate eu am vazut un pisic care a fost calcat pe cap de o masina si din pacate am auzit cum i-a zdrobit oasele capului, nu stiu ce sa zic, poate doar la urgente sau ceva, dar daca are sistemul locomotor distrus nu are rost s-o chinui toata viata! Nu stiu crying

| Mihaelablabla a răspuns (pentru skyrim2):

Cum sa fie tare mai omule? E un animal. Ai distrus-o. Fara medic va muri cel mai probabil in seara asta. Nu isi revine singur. Tu daca primesti o lovitura foarte puternica la cap nu o sa rezisti, cum crezi ca ea poate?

| skyrim2 a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Asa se intampla cand le indragesti prea tare, se tin numai dupa tine. daca esti putin mai dur sta departe si nu se mai intampla astea sad nu ma poate ajuta nimeni cu un articol ceva? pana ajung eu la un specialis, vreau sa stiu ce are sa stiu ce e de facut. repet am auzit o troznitura la cap si are ochiul umflat, merge cu greu si tremura sad

| Mihaelablabla a răspuns (pentru skyrim2):

Mai tu nu intelegi ca i-ai strivit creierul? Macar cauta ceva nume de doctori la veturi non-stop si intreaba ce ai putea face pana ajungi cu ea, dar dupa cum ti-am spus, nu cred ca reuseste micuta.

| skyrim2 a răspuns (pentru Mihaelablabla):

Nu cred, nu am calcat asa tare ca am simtit, cum sa ma exprim, a fost exact ca o lovitura in care i s-a rupt ceva, nu presare sa ii zdrobesc creierul., ma gandesc ca poate i s-a rupt ceva din zona ochiului ca d aia e si umflat. si nu merge ca nu vede si o doare sad

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca chiar ti si iti pasa de pisica aia faci pe dracu in patru si mergi la veterinar. Rogi un prieten cu masina sa te ajute, iti sacrifici alocatia si o duci cumva, daca sta cuminte cum zici o poti duce si cu autobuzul.
Mie mi-a sarit pe geam pisica la 4 dimineata si pe bicicleta m-am dus cu ea, putin imi pasa ca ma injura veterinarul ca il trezesc.
Tot o ti una si buna ca nu poti, nu exista asa ceva. Daca vrei ceva cu adevarat se poate, daca nu stai in comoditatea ta si uite-te la ea cum moare si fa pe victima apoi ca tu te-ai "straduit"

| skyrim2 a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

A murit sad

| Robert_George_2001 a răspuns (pentru skyrim2):

E numai vina ta! Aveai o zi la dispoziție să o duci dar tu nu...Tu o țineai una și bună că nu poți să o duci la veterinar. Prostule

| BloodyLips a răspuns:

Medic veterinar, altfel nu se poate ...saraca pisicutaaacrying((

| skyrim2 a răspuns (pentru BloodyLips):

Nu am cum. oare moare? sad era grav rau dar o stabilisem cat de cat. sta acum intr o cutie, i am pus prosoape peste ea sa ii fie cald, nu stiu ce sa ii fac.

| BloodyLips a răspuns (pentru skyrim2):

Moare,daca nu aveti masina platiti pe cineva sa mearga cu ea, nu stiu

| Alice666 a răspuns (pentru skyrim2):

Pisicii mele i s-a rupt mandibula in doua si nu a murit.

| BloodyLips a răspuns:

NU lasa pisicuta sa sufere!waiting

| BloodyLips a răspuns:

Sau poti sa te interesezi pe net de nr unui medic veterinar, macar sa suni si sa intrebi ce e de facut.

| jon987654321 a răspuns:

Rip 2016

| oFrunza a răspuns:

Du-te urgent la un medic veterinar pentru o radiografie si sa o consulte.

| skyrim2 a răspuns (pentru oFrunza):

Nu am unde..tocmai am mentionat ca nu exista asa ceva pe aproape.

| oFrunza a răspuns (pentru skyrim2):

Posibil sa-i fi rupt maxilarul si pana o poti duce dai hrana moale si cauta sa te duci cat mai repede la veterinar si sa ii spui ce s-a intamplat ca altfel risti sa ramai fara ea.