Întrebare recomandată | Uzzy1993 a întrebat:

Am o problemuta laughing. Acum seara ma barbieream si am scapat lama pe jos. Din neatentie cand am ridicat-o m-am taiat. Nu e adanca, dar a curs putin sange. M-am curat, am pus antibiotic acolo si m-am bandajat. Intrebarea e daca maine dimineata ar trebuie sa ma duc sa fac un antitetanos sau ceva? Precizez ca acum un an am facut vaccinul asta. Eu din fire sunt mai sperioshee hee... Dau funda! ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Nu! esti imun cativa ani daca ai facut vaccinul! si daca era propria lama nu ai de ce sa iti faci probleme! vaccinul se face cand te tai cu un obiect care nu iti apartine sau care este ruginit!
asa ca stai calm happy

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai facut vaccinul antitetanos in ultimii 6-7 ani, nu e nevoie sa te mai vaccinezi o data.

| Raniia a răspuns:

Linisteste-te nu este cazul sa-l faci! eficacitatea vaccinului este 10 ani.
Altadata fii mai atent! o noapte linistita si nu mai fii sperios!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai bre fi serios din atat nu patesti nimic, mai ales ca ai vaccinul facut acum un an

| Uzzy1993 explică:

Pot acorda doar o singura funda si am acordat-o celui care a raspuns primul. Va multumesc pentru. raspunsuri tuturor

| Madutzza999 a răspuns:

Nu cred ca e ceva grav, dar nu strica nici daca ceri parerea unui medic