| Ionut113123 a întrebat:

Buna, acum cateva minute m-am julit la degetul de la mana intr-un cui foarte mic, nici cui nu-l pot numi e un fel de pioneza care e un pic ruginita. Nu mi-a curs sange, m-am dat cu putin spirt. Intrebarea mea este mai trebuie sa fac vaccinul antitetanos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Nu pare ceva grav, se spune că bacteria care produce tetanos e rezistenta la antiseptice sau dezinfectant, dar daca expunerea substanței dezinfectante asupra locului afectat mai mult de 15 minute o va distruge. Îmbibă vata sau ceva și aplica pe locul acela timp de peste 15 minute și gata, iar daca ai febră în următoarele 3 zile du-te la spital, dar nu cred că e nevoie în cazul tau, corpul distruge și el bacteriile, gândește-te la un bucătar sau muncitor care se taie mereu și nu are nimic, dar tu de la o înțepătură într-un cui...