| bucovinaaa a întrebat:

Hei,TPU. am revenit cu intrebariile. am o durere mare la ovarul drept care duce pe picior,dureri de cap si ma simt putin mai grea in abdomenul inferior. NU prezint greata dimineata, nu s-au marit sanii sau etc. Am secretii vaginale de culoare alba. e anexita sau sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU-i "pe ghicite"!

Vrei să "dăm cu banul" pentru sănătatea ta?

NU mai sta degeaba şi tot întrebi pe TPU "copilaşii" de 12-18 anişori!

Mergi la MEDIC!

Poate fi vorba de o anexită sau de o altă afecţiune a ovarului ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. )!

NU cred că poate fi vorba de sarcină.

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Iar în caz de sarcină NU ar trebui să ai dureri de ovare.

Mergi la medicul de familie şi CERI Trimitere la ginecolog!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Iei mai intai un test de sarcina, si vezi rezultatul.
daca nu esti insarcinata, este raceala la ovare...care se trateaza ferindu-te de frig si luand cateva zile Nurofen sau No-spa.
daca simptomele se agraveaza, fugi la medic sa-ti prescrie un tratament mai puternic.

| lo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic.Doar el iti poate spune cu exactitate ce complicatie ai, aici putem doar sa presupunem:sarcina, chist, etc.Nu mai amana, deoarece poati sa iti complici starea de sanatate.

| Danysan a răspuns:

Nu e nici una nici alta -Mergi la medic -Nici una dintre cele pe care le-ai enumerat mai sus nu se manifesta asa.Vezi sa nu ai vreo problema la ovarul respectiv -Se recomnada antibiotice pentru asa ceva.