| Andreii002 a întrebat:

Hei, TPU. Am o mare problema, am 15 ani si parintii mei vor sa divorteze (sunt baiat). Ce sa fac? De convins sa nu se desparta...am incercat, dar degeaba.Nu mai suport, situatia financiara e ...imi e si rusine sa zic. Faza e ca o sa raman cu mama, chiar daca nu avem unde locui, ma puteti ajuta va rog frumos cu ceva sfaturi cum sa trec peste? Stiu ca la varsta mea nu ar trebui sa am ganduri de sinucidere, n-am prieteni, n-am prietena, n-am pe nimeni aproape care sa ma ajute..Va multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ciurcanu_Florentina_1991 a răspuns:

Buna seara. Stiu ca este foarte dificil pentru tine lucrul asta( si eu am trecut prin asta dar nu la o varsta atat de frageda). Trebuie sa te gandesti ca atunci cand parintii tai ajung sa se gandeasca la divort inseamna ca ceva intre ei nu mai merge.
E cu dus si intors. Pe o parte e bine ca divorteaza ca altfel vei primi o educatie foarte urata (vazand lucruri care nu trebuie ca un adolescent sa le vada in familie). Pe de alta parte, este ca vei creste cu mama sau cu tata la alegere. Indiferent cu cine te vei forma ca om, sa nu uiti niciodata ca scoala e foarte importanta pentru a ajunge cineva in viata. Incearca sa te delectezi, fa lucruri care cu adevarat te intereseaza, plimbari, jocuri pe calculator. Daca ai si vreun hobby e si mai bine. Nu te izola, iesi, fa-ti prieteni, cunoaste lume noua, stai de vorba cu ai tai pentru a trece peste acest moment.

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Aprobat Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!