| Mayhem666 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o intrebare. Stiu ca pentru lucrul asta trebuie sa consult un medic, dar vreau sa intreb si aici ca sa imi fac o idee. Am cautat si pe internet si am primit diverse raspunsuri, dar nu vreau sa imi dau un auto diagnostic, asa ca vreau sa-i intreb pe cei care au patit asta, sau pe cei care cunosc pe cineva care a patia asta.
Deci, de cativa ani, mi se intampla ca daca stau 5-6 ore fara sa mananc incep sa tremur, gen, incep sa imi tremure mainile sa mi se inmoaie picioarele si sa simt o stare de lesin. Cand mi se intampla asta, ma duc imediat si mananc ceva si dupa 2-3 minute imi trece.
Asta mi se intampla foarte rar, poate o data la cateva luni, dar recent a inceput sa mi se intample din ce in ce mai des, chiar si de doua ori pe saptamana in anumite cazuri. Si intervalul de timp a inceput sa scada, nu mai se intampla la 5-6 ore, ci cam la 2-3 ore, maxim 4 ore. Poate chiar si mai des daca fac ceva ce rezulta in a-mi provoca nervi.
Spre exemplu (si mi s-a intamplat de mai multe ori), cand ma jucam Genshin Impact, eram intr-o "batalie" ceva mai intensa si ma enervam ca tot pierdeam si dupa cateva runde in care am pierdut si simteam ca psihologic nu mai pot, am inceput sa tremur, dar eu tot am continuat sa joc pana cand am ajuns aproape sa nu mai pot sa vorbesc din cauza tremuratului (abia am reusit sa mai ajung la bucatarie, mai era sa si cad pe scari).
Un alt exemplu care mi s-a intamplat cam acum vreo 2 zile, a fost ca m-am bagat la somn, iar dupa o ora, in timp ce incercam sa dorm, a inceput sa ma apuce din nou tremuratul si m-am dus la bucatarie si am inceput sa bag in mine ca spartul, doar ca de data asta tremuratul nu s-a oprit, ci a continuat din ce in ce mai rau, asa ca am bagat in mine si fructe, si legume, si dulciuri, si lactate, tot ce prindeam, si dulce si sarat, si dupa cateva minute in care mancam de parca nu am mai vazut mancare de cateva zile, tremuratul a inceput sa se diminueze, pana cand a disparut complet dupa cateva minute.
Tata mi-a spus ca poate am tensiunea mare, dar asta nu e posibil, pentru ca mi-am luat tensiunea de cateva ori in trecut si era mult prea mica, mai mica decat trebuie. Plus, ca atunci cand incercam sa dorm, nu avea cum sa-mi creasca tensiunea, pentru ca eram relaxat, nu nervos.
Am citit undeva ca asta e un simptom al unui anumit tip de diabet, si asta ma cam ingrijoreaza, dar nu o sa sar la anumite concluzii pana nu consult un medic.
Si ca tot am inceput sa vorbesc, o sa mai adaug ceva. Acum cateva zile, si sora-mea a patit acelasi lucru. Se juca Genshin Impact si la un moment dat mi-a spus ca se duce sa manance ceva, pentru ca nu mai poate, a inceput sa tremure asa de rau ca nu mai putea sa foloseasca mouse-ul cum trebuie.
Nu as fi cerut ajutorul daca situatia ramanea asa ca inainte, dar din moment ce a inceput sa se intample tot mai des, am zis sa-mi incerc norocul si sa cer niste sfaturi. Sper ca ma puteti ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai diabet si faci hipoglicemie scade glicemia brusc in momente de stres de aceea tremuri, nu ai voie sa faci hipo, trebuie sa ai la tine un pliculet de zahar in momentul cand simti ca incepi sa tremuri ca creierul daca ramane fara glucoză moare, creierul nostru are nevoie de zahăr, combustibil ca si masina ca sa functioneze.

| Violleta2022 a răspuns:

Acestea sunt simptome de DIABETIC.
Ai aproape permanent stare de foame, iar daca nu mananci simti ca lesini sau te ia tremuratul... fiindca iti scade glicemia!
Mergi la medicul de familie si roaga-l sa-ti faca analize de sange, specifice diabeticilor.
Apropo, cum sati cu greutatea?
Da-mi varsta si inaltimea, ca sa pot sa-ti spun mai multe.

| Mayhem666 explică (pentru Violleta2022):

Si eu ma gandeam tot la diabet, dar trebuie sa consult un doctor pentru verdictul final.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt simptome de hipoglicemic, nu neaparat de diabet.
La diabetici apare foame exagerata, urineaza f des, bea f mult lichid, are somnolenta, chestie care la el nu este, nu prea apare tremurat, ca daca ai diabet, mai greu scade glicemia.
Dar asta apare la glicemii foarte mari de peste 300 in colo, asta cu bautul, somnolenta si foamea, nu cred ca e cazul la el.

Dar cel mai simplu e sa ia un aparat de glicemie si sa testeze odata cand are starea aia, a doua oara la 1 ora de la masa si la 2 ore.
Si asa vedem ce este, si daca are hiper si daca are hipoglicemii.

Si sa-si mai ia dimineata la sculare pe nemancate.

Fenomentul de lesinat, tremurat, apare si la destui nondiabetici, insa sunt hipoglicemici, au inversul diabetului cum s-ar zice.
Pancreasul lor da o cantitate anormala de insulina care scade exagerat glicemia, nici nu conteaza ce, cat si cand mananci.

Poti sa manaci si doua paini, poti la 1-2 ore sa ai glicemia 55 si sa tremuri, desi si pe nemancate normal e in jur de 80 sa fie glicemia, deci 5 ala e foarte mic mai ales dupa masa.

Varsta, greutatea si inaltimea conteaza mai putin in hipoglicemii, mai mult conteaza la diabet, insa sa vedem.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu ce se intampla, ai hipoglicemii, ia-ti glicemia si ai sa vezi ca ai glicemia mica, nicidecum diabet adica glicemii mari. Nu sunt 100 % sigur ca e asa, insa 95 % asa e cum spun.
Si inseamna caa aceste hipoglicemii se indesesc, de aia se intampla din ce in ce mai des.
De aia cand mananci trece, ca urca glicemia.

Si sora ta are aceiasi problema inseamna.

De exemplu daca mananci doar carne goala sau branza, nu iti va trece treaba, iti trece doar daca mananci cu paine, orez, paste, cartofi, dulciuri.

De ce se indesesc hipoglicemiile nu se stie si nici nu se va sti.
Solutia este sa mananci echilibrat peste zi, sa nu ajungi sa ai hipoglicemii, asta o sa-ti zica si doctorul.
Un regim in asa fel incat sa fie glicemia echilibrata.

Ia un aparat de glicemie si masoara cand ai starea aia sa vezi ca ai glicemia sub 75-70. Si chiar e bine sa vezi cat este in acea stare, trebuie sa verifici.

Dulce nu inseamna dulciuri doar, inseamna si tot ce are amidon, paine, paste, orez, cartofi, chiar si legumele au carbohidrati, de aia a mers si fara dulce.
Si urca glicemia de la astea ca si de la dulce.

Asa ca asa cum am zis, aparat de glicemie si testat si faci asa:

- Glicemia pe nemancate dimineata, trebuie sa fie intre 60 si 99 inclusiv.
- Glicemia cand ai starea aia nasoala.
- Glicemia la 1 ora si la 2 ore de la o masa buna

Si vi si ne zici, te duci la doctor dupa aia, ca si ala o sa te puna sa faci la fel, sau te trimite la analiza de glicemie dimineata pe nemancate.

| Celcestietot a răspuns:

Eu pot sa te ajut altfel, pentru ca nu sunt doctor happy. Incearca sa mananci o data la 3 ore si de 4-5 ori pe zi, iar in felul acesta vei vedea cum vor merge lucrurile. Totusi, cred ca ar trebui chiar si cu sfatul meu, cu ale noastre, sa te consulte un doctor big grin.

| VoidEternal a răspuns:

Vezi un pic daca ti se potoleste tremuratul daca mananci doar dulce. Data viitoare cand se intampla, incearca asa. Daca ti se potoleste tremuratul de la dulce e posibil sa fie ceva din sfera diabetului. Sunt sanse mici sa fie diabet dar e posibil. Nu cunosc pe nimeni in situatia asta dar ce povestesti tu poate fi un simptom.

| Mayhem666 explică (pentru VoidEternal):

Ok, o sa incerc chestia cu dulcele data viitoare cand se intampla, dar am incercat si fara dulce de cateva ori si a mers. S-a potolit atata timp cat am mancat ceva.

| VoidEternal a răspuns (pentru Mayhem666):

Asta e discutabil pentru ca acum practic zaharul se gaseste cam in orice. Inclusiv paine, mezeluri, patiserii (chiar si alea sarate) etc.

| dinaprilie a răspuns:

O sa murim de foame cu toti copiii tripati pe animeuri. Cel putin tu pare ca poti sa articulezi limba romana, cat de cat.

| Mayhem666 explică (pentru dinaprilie):

Cat de cat? Hahaha. Nu stiu daca sa ma simt flatat sau ofensat, sincer.
Si cine a zis ceva de anime-uri? Sau ce legatura are tot comentariul tau cu problema pe care o am?

| dinaprilie a răspuns (pentru Mayhem666):

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate kg ai avut in ultimii 6 ani in fiecare an.
Daca acum 6 ani ai avut 50 si corpul tau ramane fara resurse la 8 ore incepeau problemele.Ca in filme, cand moare unul de sete prin desert, el are vedenii tu tremuri, ramai fara energie si resurse, ca o masina nu are combustibil nu fuctioneaza.
Poate acum activitatile tale zilnice si noua greutate necesita mai multa mancare.
Mananca o banana la 30 minute si mareste numarul meselor pe zi.Consuma shaorma si alimente bogate in calorii.Cand incepi tremuratul, corpul cere nu are indeajuns si nici tot ce-i trebuie.
Exista o singura problema in ceea ce ai tu, nu consumi nici ceea ce trebuie, nici cat trebuie pentru necesitatile corpului tau sau activitatilor zilnice.
Mananca

| Mayhem666 explică (pentru anonim_4396):

Mananc destul de des, si destul de mult, ba chiar am luat si in greutate, nu sunt subnutrit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ai zis ca stai 8 ore nemancat si apare tremuratul.Ai zis ca stai 4 ore si apare fata de 8 ore in trecut.4 ore inseamna rar, nu des.

| Mayhem666 explică (pentru anonim_4396):

Citeste cu atentie. Am zis ca inainte se intampla o data la 5-6 ore, dar acum se intampla tot mai des, o data la 2-3 ore, nu la 8 ore. Nu am spus niciodata la 8 ore.
Nu stiu cum de la 5 si 2 ai ajuns tu la 8 si 4.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Ok,am inteles.La vitamine te-ai gandit? Poate cand mananci iei un numar mic de vitamine din mancare dar nu suficient, ai vazut ai mancat odata si nu ti-a trecut, ai mancat fructe ti-ai revenit.Deci pot fi ele cauza.Du-te la doctor sa-ti recomande ceva mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.

Ar putea fi vorba de :

Anemie
Spasmofilie
( în special dacă te mai și agiți pe stomacul gol...)
O boală neuropsihică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te confrunți cu hipoglicemie sau cu o tiroida hiperactiva, cert este ca, în momentul stresului, când te enervezi brusc se declanșează, deci este și de natura psihica.
Orice ar fi; ai nevoie de un repaus la lucrurile ce îți induc stres, orice lucru cunoscut de tine care te stresează trebuie sa îl eviți, ai nevoie de o alimentație bogata în fructe și legume, odihna multă, și reautoeducarea gândurilor ce îți declanșează anxietate, stres, supărări!
Evita factori externi precum:

-Mass media;
Știrile ProTv, sau al postului preferat;
Covid;
Bilanțul morților;
Vaccin.

Detaseazate o perioada de la stresul cotidian, recreeazate undeva la aer curat, natura, eliberează-te de stres și chestii similare.

Este posibil sa fie hipoglicemie sau hipertiroidism, chiar o boala autoimuna asociata.(a glandei tiroide).

| chuckmanson a răspuns:

S-ar putea să ai hipoglicemie. Așa mi se întâmpla și mie când aveam glicemia foarte scăzută. Mai multe proteine și grăsimi mi-au rezolvat problema. Dar da, sunt șanse să ai diabet așa că du-te la doctor. Principalele simptome de diabet sunt foame și sete extremă, urinare frecventă. viziune încețoșată și răni care se vindecă greu. Daca ai și simptomele astea, ai șanse mari să fii diabetic.

| Homoerectus a răspuns:

1. Se numește foame.
2.Nu te mai uita pe internet
3.Mai bine de ce nu te duci la un doctor serios cât este de greu să te duci la doctor, altfel de ce a făcut o școală o facultate și doctorat.

| Mayhem666 explică (pentru Homoerectus):

Nu cred ca a tremura incontrolabil la 2-3 ore de la ultima masa servita se poate numi foame.
Macar ai citit tot ce am scris acolo?

| Mosotti a răspuns (pentru Mayhem666):

Ba da, se numeste foame, si daca ai mancat cu 2-3 ore inainte, dupa 2-3 ore pancreasu baga prea multa insulina si ai hipoglicemie! Asta se intampla la tine.
Se stie fenomenul.

Hai sa-ti dau un exemplu, daca mananci acum foarte bine, si peste o ora poti avea foame daca glicemia scade prea tare de la un exces anormal de insulina.

Am zis ca nu ar fi diabet, insa sa vedem, ca daca este un hipo ca urmare a unei glicemii mari, atunci inseamna ca ar fi un diabet care se tot agraveaza, desi nu cred.