| oreooooo a întrebat:

Hei TPU... Am si eu o intrebare, va rog, sunt disperata si chiar nu stiu ce sa mai fac. De vreo 4 ani ma confrunt cu o acnee urata. La inceput eram ok, si nu ma deranja prea tare, dar acum, am 14 ani si nu imi trece cu nimic. Am folosit zeci de creme, lotiuni, etc etc si fara rezultat, am folosit si leacuri ca sa zic asa, si tot nimic. Precizez ca am fost la 3 dermatologi pana acum, care mi.au pus diferite dignostice, nici unul, care sa coincida cu celalat... Am facut numeroase tratamente, am fost la cosmetica, am luat si antibiotice, am facut sute de analize, am fost si la cantacuzino sa imi faca autovaccinul (inca astept rezulatatul, negativ sau pozitiv) si acum urmeaza sa ma duc sa fac tratament cu bioptronul si reflexoterapie, dar mi-e frica sa nu ajung la Sotret.
Aici vine partea prosta. Am trei verisoare, una dintre ele are cosuri ca si mine, cealalta e imaculata. In primele faze, am zis ca na, asa e fata ei, ca are alt tip de ten, etc. Dar mama mi-a zis ca ea banuieste ca mama verisoarei mele, cu care nu e in relatii prea bune nimeni, mi.ar fi facut ceva farmece. Nu am vrut sa cred deloc, dar am auzit mai multe cazuri, care au murit dupa farmecele facute. Aceasta matusa a mea nu o are la inima nici pe mama si nici pe mama verisoarei mele care are cosuri, iar in satul din care provenea se spunea ca ea si matusa ei, tot ruda cu noi, erau ceva de genul vrajitoarelor.
Cu toate ca eu am zis ca e o prostie ca nu exista asa ceva, mai mult oameni mi.au spus fapte reale. Habar nu am ce sa fac. Sunt disperata, dupa cum am si zic. Cum se `dezleaga` chestia asta? Imi cer scuze pentru greselile gramaticale big grin Va rog am nevoie se ajutor. Promit fundita si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Daca e vorba de magie atunci tot de o vrajitoare ai nevoie. Apeleaza la o vrajitoare care sa te dezlege. Cauta pe Google ca sunt multe. Ele folosesc magie alba si o sa te dezlege.

6 răspunsuri:
| Doctorfishadi a răspuns:

Buna! Fii atenta, te duci la farmacie si cauti sapun cu sulf.Sulful vine din vulcani si are proprietati foarte bune asupra problemelor cu tenul, inclusiv acnee.Cu siguranta o sa vezi imbunatatiri.Eu stiu chestia asta de la un prof de geografie care radea de noi cand eram la scoala ca avem cosuri si le rupem, a zis sa mergem sa cautam sapun cu sulf pentru ca este foarte bun.Nu este greu de gasit, vei gasi cu siguranta si nu are un pret urias, in functie de producator bineinteles! Bafta multa!

| oreooooo explică (pentru Doctorfishadi):

Hei! Multumesc pentru sfat, dar am incercat si cu asta, si nu a mers deoarece eu am fata ff sensibila. Mi.a provocat mancarimi si mi s.a uscat foarte tare fata. Mersi oricumwinking

| Doctorfishadi a răspuns (pentru oreooooo):

Poate cand o sa mai cresti o sa scapi de sensibilitate.Acum tie iti trebuie ceva special, dar daca la aia ai intoleranta si la aia ai sensibilitate, cu greu o sa gasesti ceva eficient.Bafta oricum si mergi la un medic poate gaseste el ceva.

| gabone343 a răspuns:

Incearca eritroacnol, este o crema foarte eficienta :d.

| oreooooo explică (pentru gabone343):

Am incercat si crema asta, si antibioticul aceasta substanta activa in componenta si nu a dat nici un rezultat. Mersi happy

| VoichitaDura a răspuns:

Draga mea, poate fi doar pentru o perioada, pana esti la pubertate. Hormonii iti pot da multe dureri de cap si... cosuri pe fata. Ingrijeste-te, mergi la cosmetica si mananca sanatos. Voichita Dura - cosmeticiana Alba Iulia