| Florip a întrebat:

Am si eu o problema. Sunt nelamurita cu un lucru. Prietena mea nu mai este virgina de ceva timp si a avut cateva contacte sexuale. Ea normal ar trebui sa aive menstruatie regulata si sa ii vina o data pe luna. Insa ei i-a venit de 2 ori intr-o luna. Stiu ca e normal la fetele care nu au avut niciun contact sexual sa-i vina menstruatia de 2 ori pe luna pentru ca inca nu au facut-o. Putin ajutor si niste sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| D4lid4 a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonala (se intampla destul de des la noile generatii), poate fi vorba de chisturi (se rezolva cu tratament la dr. ginecolog) sau poate fi vorba despre raceala. Poate i-a fost frig la picioare sau fiind iarna a stat in frig. Inca o cauza ar putea fi efortul prea mare, de exemplu daca face sport, sau daca a ridicat ceva dintr-o data.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Viata sexuala nu are nici o legatura cu menstruatia si in nici un caz nu este normal ca virginele sa aiba dereglari hormonale mari. Nu stiu ce intelegi tu prin menstruatii de doua ori pe luna. daca, de exemplu, ciclul menstrual dureaza 24 ed zile (perfect normal) si un ciclu incepe pe 1 ianuarie, evident urmatorul va incepe pe 25 ianuarie, fara ca asta sa aiba vreo semnificatie. daca vrei sa spui ca prietena ta are cicluri menstruale mai scurte de 24 de zile, atunci trebuie sa stii ca ele sunt cauza unei dereglari hormonale care trebuie investigata de ginecolog, dereglare care nu are absolut nici o legatura cu activitatea sexuala sau lipsa ei

| dori a răspuns:

Depinde poate sa nu aiba 2 luni sau are dereglare hormonala sau mai exact test de sarcina!