| Ushsisisn a întrebat:

Ieri am băgat la spălat o geaca și azi când am luat-o pe mine am văzut ca s-a făcut mică. Cred ca e din piele întoarsă. Știe cineva dacă pot face ceva sa își revină la forma ei inițială?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singurul lucru ce se poate face e sa fie iarasi inmuiat in apa calda, dupa care sa fie uscat pe calapod, intins (se poate face la unele ateliere de croitorie, pielarie, eventual curatatorii).

In lipsa unui calapod, cel a cui este va trebui sa-l poarta umed, sa se usuce pe el, sa ia din nou "mulajul" final.
De asemenea, se poate incerca sa fie pus umed pe un umeras mai mare si sa-i fie agatate greutati in partea de jos, pentru intindere, pana ce se usca complet.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Înainte sa o bagi la spălat trebuia sa te uiti pe eticheta din interiorul gecii, acolo scrie la cate grade o poti spăla, daca tu nu te ai uitat, acum numai poti face nimic, decat sa o faci cadou unui copil, ce geaca este de damă? Sau barbateasca? Si la cate grade ai baga to la spălat?

| Ytrgh a răspuns:

Îmi pare rău dar nu mai ai ce ii face...

| Mimi2323 a răspuns:

Bag.o în apa cu balsam de rufe jumătate de ora

| Palincaş_Alexandru_1996 a răspuns:

Acasa nu ai ce sa faci.du te in centru si da-i vreo 50 lei la un croitor in piele si te rezolva..asta daca geaca are catdecat valoare