| master223 a întrebat:

M a muscat un caine dupa drum acum 9 zile,doar m-a zgariat putin cu coltii si nu mi-a rupt blugi, acum aproape mi-a trecut zgarietura si nu s-a infectat, credeti ca ar trebui sa mi fac griji.E nevoie de vaccin? Tetanusul il mai am valabil.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| simiy a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci griji, daca era sa se infecteze se infecta pana acum. Cainii in general nu transmit boli periculoase ca vulpile de exemplu

7 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Eu am facut Tetanosul si Antirabicul.

| master223 explică (pentru Latinmoon):

Si crezi ca e nevoie sa fac daca nu s-a infectat? Si nici nu mi-a curs sange cand m-a muscat.

| Latinmoon a răspuns (pentru master223):

Depinde cati ani ai, oricum il vei face la scoala. Nu scapi de tetanos.

| master223 explică (pentru Latinmoon):

Am 20 de ani si am tetanusul facut

| Latinmoon a răspuns (pentru master223):

Atunci e in regula.

| Arietyx a răspuns:

Cel mai bine e să faci un control la medic, pentru anumite riscuri.

| master223 explică (pentru Arietyx):

Pai aproape mi-a trecut, nu prea se mai vede si nu s-a infectat