| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, cam câte kilograme este normal sa ai la 1.65 și câte calorii trebuie sa manance un copil intre 10-14 ani pe zi care face sport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

58kg, minim 51. Si calorii in functie de ce vrea sa faca, depinde si cat sport face (cu toate ca la varsta asta n-ar trebui sa-ti bati capul cu astea, mai ales cum o faci tu), dar sa zicem ca ai o activitate moderata si ca vrei sa te mentii, 2000 calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu.am 43 si cam aceiasi inaltime, dar sunt mai mare ca tine. 2500 calorii pe zi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ah, nu cu prea mult, eu am 47 kg. Și mananc pe zi maxim 500 calorii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai o greutate buna, mananca mai mult, mai ales daca faci sport.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

500? Si supravietuiesti? Bravo tie

| WhatABeautifulDay a răspuns:

500 de calorii sunt mult prea putin mai ales fiind copil/adolescent si considerand ca, din punct de vedere ce faci sport, arzi cam intre 1800-2400 calorii pe zi, deci cam 1500-2000 ar fi ideal si o alimentatie cat mai diversificata. La 1.65 chiar si 50-55 de kilograme ar fi in regula.