| anonim_4396 a întrebat:

câte calorii trebuie sa manance pe zi un copil de 12 ani care face sport (și puțin pe zi) și vrea sa se mențină și sa nu se îngrașe?
Va rog frumos nu mai dați link-uri, vreau răspuns concret și direct, nu am nevoie de calculatoare și nu știu ce site-uri.
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| farfuriaverdex a răspuns:

Concred si direct iti spune un doctor, altfel se poate aproxima cu ajutorul acelor linkuri

| Sociopatul a răspuns:

Cate kg ai ce inaltime ai? de obicei te ingrasi repede? mai lent?

| Gravity a răspuns:

Trebuie sa manance undeva la 1900 de calorii pe zi. Ai spus ca face putin sport. Pe viitor daca face mai mult sport poate sa manance undeva la 2100/2200 de calorii. Asa am facut si eu si nu m.am ingrasat. La 16 ani am 67 de kilograme si 1.76 m.