| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, când na urc pe cântar cu piciorul stang am mai putina greutate si când ma urc cu piciorul drept am mai multa. Sunt stangace daca conteaza da nu prea cred.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Nu ai cum sa ai 2 membre de greutate egala, nu exista perfectiune, pe langa asta nu prea poti masura greutatea unui corp ce face parte din alt corp deoarece acesta este influentat de corpul de care-i legat, in cazul oamenilor si nu numai, nu prea te poti cantari pe bucati, ai putea incerca dar valorile sunt diferite de adevar, nu cu mult, probabil.

| sorinake a răspuns:

Pentru ca greutatea nu este distribuita in mod egal!
Singurul mod in care iti masori greutatea este sa o faci cu ambele picioare pe cantar.
Daca vrei sa iti masori greutatea fiecarui picior, cu toate ca nu inteleg motivul pentru care ai vrea asta, nu poti astfel.

| Sn4k3 a răspuns:

Cum sa conteze laughing? Logic ca este stricat cantarul sau aveai alte teorie geniala in minte?

| Lioana a răspuns:

Pentru o afisare corecta a greutatii trebuie sa te urci cu ambele picioare pe cantar si centrul de greutate sa fie pe mijlocul cantarului.

| RoCkKiD a răspuns:

E cantarul stricat sau nu e pus pe ceva drept. Un cantar bun care e montat bine ar trebui sa iti arata aceiasi greutate si in picoare si in cap.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Care-i instrumentul cu care masori presiunea fiecarui picior asupra cantarului?winking laughing

| Adiadictie a răspuns:

Trebuie sa sari cu ambele picioare odata. ca in piata. vei incasa mai mult per kilogram

| vladorcolac a răspuns:

Singura explicatie corecta e : centrul tau de greutate e un pic mai diferit, deoarece unghiup de inclinare a corpului de pe un picior pe altul si presiunea pusa asupra cantarului e diferita. Deci e vina ta :-) apesi mai tare cu un picior decat cu celalalt

| alexandrukiller2 a răspuns:

Mai multe vartiante 1. nu e bine pus 2. apesi tu cu piciorul drept mai tare 3. nu stiu