| sweetyblue27 a întrebat:

Hei, TPU! care sunt simptomele premenstruale? Adica inca nu mi.a venit. Ma doare burta pe jos, putin pelvisul. insa mi s.a mai intamplat asa pana acum insa nu mi.a venit. ar trebui sa ma ingrijorez? Cel mai rapid si cel mai bun raspuns dau FUNDA! :X 0UP!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai dat prea multe detalii...
N-ai indicat vârsta, de când ai menstruaţie, dacă ai întreţinut relaţii sexuale, dacă ai mai avut întârzieri ale menstrei, etc.

Pentru detalii despre simptomele premenstruale vezi articolul de la linkul :
http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Simptomele indicate de tine pot reprezenta simptome premenstruale, care apar cu 3-7 zile ( sau mai RAR, chiar cu 10 zile ) ÎNAINTE de a veni menstra - deci, e posibil ca în următoarele zile să-ţi vină menstruaţia!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Toate cele bune.

| sweetyblue27 explică (pentru bursuc001):

Pai am 13 ani. nu mi.a venit deloc pana acum. si am mai avut simptome de astea dar nu s.a intamplat nimic.

| bursuc001 a răspuns (pentru sweetyblue27):

În acest caz, NU ai de ce să te îngrijorezi!

Prima menstruaţie ( menarha ) vine, în general, între 11-15 anişori - deci, mai are timp.

Trebuie să ai RĂBDARE, ea va veni când organismul este "pregătit" şi destul de dezvoltat.

Oricum, din moment ce ai mai avut astfel de dureri înseamnă că organismul se "pregăteşte" pentru această etapă în dezvoltarea şi maturizarea ta.

De asemenea, e posibil ca durerile respective să fie semnul unei răceli abdominale ( dacă ai umblat mai dezbrăcată, cu bluziţe subţiri, sau fără papuci de casă pe gresia rece, ori ai stat pe beton, etc. ).

O seară plăcută.

3 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Buna.De obicei la majoritatea fetelor apar urmatoarele simptome:
-dureri de cap,dureri de burta,ameteli, umflarea sanilor, stare de slabiciune, unele persoane nu au pofta de mancare, acum depinde de la om la om.Nu te ingrijora asteapta trebuie sa iti vina probabil e vreo dereglare ceva.Multa sanatate.