| Tyna5555 a întrebat:

Salut, revin cu o intrebare. Din noiembrie, cand am avut un contact fara prezervativ, mi.a venit menstruatia, 5-6 zile, mai putin sange scurs decat pana la acel contact, si mereu intr-o zi de joi. Foloseam anticonceptionale, acum le.am lasat o perioada.
Ar trebui sa ma ingrijorez?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Un ciclu menstrual regulat inseamna ca de fiecare data are un numar fix de zile, nu ca vine in aceeasi zi a saptamanii sau a lunii.Tronsonul de normalitate este cuprins intre 28 si 35 de zile dar pot exista cicluri regulate cu durate extreme de 21 pana la 45 de zile.
Dar cred ca inteleg ce vrei sa zici, ca atunci cand terminai cele 21 de pastile, iti incepea sangerarea menstruala si asta se intampla joia, banuiesc...Alta explicatie sau legatura cu ziua de joi, nu vad.
Daca luai pastile anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual, atunci exista posibilitatea de a experimenta din nou neregularitati in cazul in care ai renuntat la ele pur si simplu, fara a-ti vizita medicul, fara a face analize specifice si asa mai departe.
Daca luai AC doar ca metoda de contraceptie, atunci este posibil sa observi mici diferente intre menstruatiile pe care le aveai inainte si cele pe care le ai acum.Aceasta readaptare a corpului poate dura cateva luni de zile.
O sangerare menstruala normala tine oriunde intre 3 si 7 zile, deci 5 zile este cat se poate de normal.
Iar ciclul menstrual se monitorizeaza numarand zilele de la prima zi a sangerarii menstruale pana la urmatoarea menstruatie. Daca acel numar de zile este mereu egal, sau cu difetente foarte mici de +/- 1, 2 zile, atunci se poate vorbi de un ciclu menstrual regulat, indiferent de ziua saptamanii sau ziua din luna in care acesta incepe. Daca numarul de zile difera mereu, atunci este vorba despre un ciclu neregulat.
In cazul in care te gandesti la o sarcina, este imposibil din moment ce ai avut menstruatie ulterior.
Daca teama ta este legata de BTS, atunci nu prea are legatura fluxul sangerarii menstruale cu asta...
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Cum adica "mereu intr-o zi de joi"?

Daca foloseai anticonceptionale si ai renuntat la ele, este posibil ca pe durata unei anumite perioade de timp sa observi mici diferente intre ciclurile menstruale din perioada cand foloseai AC si acum, cand spui ca nu mai folosesti.Deci aspectul asta nu ar trebui sa te ingrijoreze.
Dar partea cu ziua de joi nu am inteles-o, asa ca daca tu consideri ca este un detaliu important, poate ai avea placerea sa explici.

| Tyna5555 explică (pentru Floridori):

Datorita AC era regulat, imi venea joi si se termina luni, avand durata sangerarii de 5 zile

| Tyna5555 explică (pentru Floridori):

Fac o pauza de 6 luni la recomandarea medicului, am avut o dereglare hormonala si mi.a recomandat sa iau pauza jumatate de an. AC luam si pentru contraceptie, si pentru reglarea ciclului menstrual. Multumesc mult!

| Floridori a răspuns (pentru Tyna5555):

Super! Daca este la recomandarea medicului, atunci nu ai de ce sa iti faci griji.
Ii poti comunica orice schimbare la urmatorul control medical.Pana atunci, cel mai bine ar fi sa iti notezi datele la care incepe fiecare sangerare menstruala si orice schimbare pe care o consideri neobisnuita.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Tyna5555):

Un ciclu menstrual regulat inseamna ca de fiecare data are un numar fix de zile, nu ca vine in aceeasi zi a saptamanii sau a lunii.Tronsonul de normalitate este cuprins intre 28 si 35 de zile dar pot exista cicluri regulate cu durate extreme de 21 pana la 45 de zile.
Dar cred ca inteleg ce vrei sa zici, ca atunci cand terminai cele 21 de pastile, iti incepea sangerarea menstruala si asta se intampla joia, banuiesc...Alta explicatie sau legatura cu ziua de joi, nu vad.
Daca luai pastile anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual, atunci exista posibilitatea de a experimenta din nou neregularitati in cazul in care ai renuntat la ele pur si simplu, fara a-ti vizita medicul, fara a face analize specifice si asa mai departe.
Daca luai AC doar ca metoda de contraceptie, atunci este posibil sa observi mici diferente intre menstruatiile pe care le aveai inainte si cele pe care le ai acum.Aceasta readaptare a corpului poate dura cateva luni de zile.
O sangerare menstruala normala tine oriunde intre 3 si 7 zile, deci 5 zile este cat se poate de normal.
Iar ciclul menstrual se monitorizeaza numarand zilele de la prima zi a sangerarii menstruale pana la urmatoarea menstruatie. Daca acel numar de zile este mereu egal, sau cu difetente foarte mici de +/- 1, 2 zile, atunci se poate vorbi de un ciclu menstrual regulat, indiferent de ziua saptamanii sau ziua din luna in care acesta incepe. Daca numarul de zile difera mereu, atunci este vorba despre un ciclu neregulat.
In cazul in care te gandesti la o sarcina, este imposibil din moment ce ai avut menstruatie ulterior.
Daca teama ta este legata de BTS, atunci nu prea are legatura fluxul sangerarii menstruale cu asta...
Multa sanatate!