| Kristina092 a întrebat:

Hei TPU! Ce părere aveți de "dieta indiana"? A tinut-o cineva? Si cate kg ati reușit sa slăbiți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Diete diete si tot felul de prostii promovate de adevarati "samani" virtuali, de guru ai nutritiei.
Cea mai buna dieta e cea pe care medicul specialist pe nutritie ti-o poate da, aia este personalizata pe corpul si organismul tau, in functie de ce afectiuni ai sau poate nu ai.
Restul celor luate de pe net sunt prostii care mai de care mai toxice pentru organism.
Nu va mai luati dupa toate bazaconiile si prostiile.
Regula de aur in slabit spune clar sa iti calculezi caloriile in asa fel incat sa fii in deficit caloric, adica sa arzi mai multe calorii decat consumi.
Toate celelalte care promit detoxifiere in 7 pasi, in 3 zile, in 2 saptamani, mananci carne 7 zile apoi mananci pastai 3 zile, apoi nu mananci grasimi, apoi mananci grasimi, sunt doar niste prostii menite sa induca lumea in eroare... faptul ca la unii chiar functioneaza nu inseamna ca trebuie luat in serios.
Daca vrei sa devii vegetariana devi-o nu trebuie sa iei diete de pe net, dar sa stii un lucru si o spun medici adevarati, cand vrei sa slabesti nu renunti la proteinele animale e cea mai mare prostie pe care o fac unii, la temelia organismului stau cine crezi? proteinele!
De ce proteinele animale sunt stigmatizate? datorita nenorocitilor care pun chimicale in ele, carnea numai este carne! In schimb daca acea carne slaba ar fi naturala 100% ea ar avea beneficii!
E adevarat nu mananci carne de porc cand vrei sa slabesti, dar poti manca carne de pui de exemplu sau carne de vita.
Acelasi principiu cu alimente alterate de substante nocive precum E-urile e aplicat si legumelor si fructelor, aud parveniti de acestia care se considera sanatosi pentru faptul ca ei au scos din alimentatie carnea si acum mananca doar legume si fructe! Ok, dar ei cumpara alimentele tot de la lanturile de magazine, deci nimic natural, cu ce sunt ei mai sanatosi decat cei care consuma carne tot din aceleasi supermarketuri? cu nimic, sunt nesanatosi dar mai slabi happy
Cum ziceam daca ai probleme serioase cu greutate si nu doar iti faci griji ca ai 2 kg in plus si crezi tu ca e mare chestie, atunci apeleaza la un medic nutritionist, nu la diete de astea de pe net care uneori merg alteori te imbolnavesc.

De pe net citez:
Rezultatele dietei indiene :
• Pierderea a 5 până la 8 kilograme în 7 zile
Total gresit, scaderea in greutate niciodata nu ar trebui sa se faca brusc si in cateva zile!
Asta spune totul despre aceasta dieta "sanatoasa"

| RxTx a răspuns:

Cea mai buna dietă e sa nu mai ai bani fizici în buzunar că altfel oprești la patiserie simingerie cofetărie formeti și uiți că și băgat în tine
Apoi treci pea benzinărie bagi o cola.
Apoi o bere apoi o shaorma

Dar cum ar fi sa mănânci o porție stand pe scaun acasă la tine și să îți pui totul dintr-o singura data pe masa că să nu bagi încă un crenvurști din frigider încă o bucată de salam încă o bucată de cașcaval încă o bere și încă ceva așa din mers fara sa îți dai nici măcar seama că le-ai băgat și tu considerând că nu ai mâncat nimic.
Când de fapt ai băgat și tofifi și ciocotof și Kinder dar pe astea nici măcar nu le-ai trecut prin creier.

Eu am fost la nutriționist și mi-a arătat că băgăm mici in oraș dar nu mă gândeam că am mâncat ceva

Și tot așa

Și de când nu mai am bani ches în buzunar îmi dau seama că aș fi băgat și o cutie de curmale așa din mers de unul singur

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "dieta indiana"?

| Furnicuta000 a răspuns:

Orice dieta te face sa slabesti pentru ca practic iti impune niste restrictii dar dupa ce slabesti trebuie sa te mentii pentru altfel pui la loc. Si te mentii daca nu mai mananci alimentele care te-au facut sa te ingrasi initial, cel mai probabil dulciuri, snacks uri, prajeli etc. Dar poti slabi si doar renuntand la astea, fara sa tii o anume dieta

| sweetys a răspuns:

Pune-ți cea mai simpla întrebare. Acea dieta poate deveni pentru tine un stil de viață? Orice dietă minune are și un revers, atunci când nu o mai ții și revii la vechile obiceiuri, revin și kg.
Cel mai ușor este sa mănânci echilibrat și calculat ( dacă pot sa spun). Dacă prin dieta ți se promit mai mult de 4 kg minus pe lună, deja devine nesănătos pentru corp (dereglări hormonale, care sunt responsabile de mai multe probleme de sănătate)