| Schumaher98 a întrebat:

Hei TPU, crapaturile de pe limba cauzate de candidoza sau alte ciuperci, se trateaza? Adica se inchid la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, urmeaza tratamentul spus de medic. Te poti da in paralel cu glicerina

Bula
| Bula a răspuns:

Clateste-ti gura de 3 ori zilnic, dupa masa si dupa spalatul dintilor cu solutie apoasa de bicarbonat de sodiu (1 lingurita plata de bicarbonat amestecat intr-un pahar de apa).
Bicarbonatul este inamicul nr.1 ale ciupercilor bucale, pe membre etc.

Dupa cca. o saptamana ciuperca va disparea, iar locul se va vindeca in timp.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se tratează. Dar pentru asta trebuie să mergi la medic, să păstrezi igiena bucală, periat dinții și apă de gură.

| Demidol a răspuns:

Numai dupa ce tratezi candidoza. Igiena stricta si... fara jocuri sexuale.