| Himynameis a întrebat:

Hei TPU
De ceva timp am tot inceput sa fac atacuri de panica, inainte nu eram asa cred ca de cand aveam probleme de sanatate,Am uneori senzatia ca imi vine sa vomit si simt cum imi sta ceva in gat si ma apasa,cand simt asta am simptomele urmatoare:
Ma sperii,intru in panica, simt ca mi se furnica pielea si ma ia cu frisoane si tremur fooaarte rau, simt ca capul imi arde,si amortesc cu totul si tot ce fac e doar sa tremur foarte rau. E gen am corpul rece si tot si mie imi e cald.
Nu stiu cum sa explic genu asta de sentiment e ca si cum te ai speria de ceva adica ai tresari si simti senzatia aia de furnicaturi pe piele si iti bate inima super tare, dar capul imi arde rau si nu stiu ce sa fac nu ma pot calma simt ca corpul ma controleaza oricat de tare as incerca si nu vreau sa vomit ca imi e super frica de asta ma sperii pana lesin aproape.
Ce sa fac? Nu stiu de ce ma sperii chiar in halul asta sunt asa de bleg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

Trebuie sa mergi la psiholog!
nu lua pastile sau altceva.
totul pleaca din creier!
succes!

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Am luat pastile inainte anti spasme si anti
voma, si psihologul nu ma prea ajuta ca degeaba imi zici tu mie sa fac ceva daca eu cand sunt in momentu de fata fac crize si uit ce mi-a zis
Da nu stiu de ce ma sperii asa imi e frica ca daca vreodata dau sa vomit sa nu lesin etc...

| mudokins78 a răspuns (pentru Himynameis):

Mai tovarase!
eu am avut aceeiasi problema ca tine!
numai ca la mine era de la bautura!
eu am rezolvat-o usor, lasandu-ma de bautura si mai luam sedativ pc(pe baza de plante)
pe mine personal m-a ajutat aceste pastile, dar atentie!, usor usor le-am lasat si pe alea, si acum nu am mai avut de vreo 2 ani nici o criza!
eu stiu ce vrei sa spui, treaba e ca atunci cand simti ca ai o criza, nu poti pur si simplu sa iti suni doctorul sa ii spui ca ai un inceput de criza!(il doare undeva pe ala de criza ta)
din cauza asta eu umblam cu pastilele alea dupa mine, si luam chiar cand simteam ca imi vine vreo criza!
se pun doua pastile sub limba, si au efect imediat! (nu creaza dependenta)
dar cum am spus, tine de subconstientul tau!
repeta in gand de 20 de ori cand ai inceput de criza-sunt bine nu am nimic!
in timp ce ai luat si pastilutele!
ulterior dupa o perioada cand renunti sa mai iei si pastilele, ramai cu fraza, pana cand nu mai ramai nici cu fraza fiindca simti ca nu mai ai nimic si viata decurge normal!
multa sanatate!

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Si eu zic la fel de doctor ala nu are ce sa faca. O sa incerc ce mi ai zis sau o sa beau o gura de apa si stau linistita
Multumesc mult de tot

| mudokins78 a răspuns (pentru Himynameis):

Eu mai faceam si altfel!
cand simteam ca imi vine,.o sunam pe sorumea si stateam cateva minute de vorba cu ea, si ca prin farmec imi trecea starea aia!

| Himynameis explică (pentru mudokins78):

Trebuie sa fac ceva sa uit de starea aia

| simpluone a răspuns:

Cred ca ar trebui sa consulti si un endocrinolog! E foarte posibila starea sa-ti fie cauzata de o dereglare a tiroidei...

| Himynameis explică (pentru simpluone):

Adica?

| simpluone a răspuns (pentru Himynameis):

Adică starea pe care o descrii poate sa vina de la o dezechilibrare hormonala. Bineînțeles dacă vine fără un motiv aparent. Acum dacă tu te uiți la filme horror și simți aceasta stare atunci e normal justificata

| Himynameis explică (pentru simpluone):

Nu e hormonal. Poate este pentru ca nu prea mananc, oare sa am anemie sau gastrita?
Da nu inteleg e super ciudat adica ma doare stomacul tare de tot si imi vine sa vomit simt asa in gat ceva ca o gheara.

| SynapseNinja a răspuns:

Părerea mea e să iei un sedativ ceva pentru starea asta de panică si criză sau sa te duci la un psiholog. Iar pentru starea de vomă să iei un ceva anti-greaţă sau o lămâie. Sper să fie de folos.

| Himynameis explică (pentru SynapseNinja):

Degeaba iau atatea pastile alea isi fac efectu juma de ora si aia e

| Anonymous1988 a răspuns:

Si mama mea avea aceeasi problema prima oara a luat pastile (nu pre au ajutat-o) si dupa la psihiatru (nici acolo mare lucru) Insa acum cand are atacuri de panica face lucruri banale pentru calmare
Ex:numara pana la 100 sau asculta muzica placuta si chiar a ajutat-o acest lucru