| UnCopilMicuts a întrebat:

Hei tpu...De doua saptamani ma doare cand urinez, ma doare vezica si am acolo o basica si am senzatia k imi vine sa urinez mereu. Doar dupa ce urinez ma doare acolo foarte tare pe moment. Si acum pe 29 mi-au venit problemele si ma doare burta si ma doare si in spate rinichii dar nu stiu dc.Ce credeti ca e? o raceala ceva? Ati patit asa? Fara ginecolog! Astept raspunsuri. Multumesc dau fundita :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate fii o cistita.Cistita este o inflamatie a vezicii urinare si a uretrei.
Daca ai cistita, pana sa te duci la medic bea multa apa, sa fii sigur ca urina ta e diluata.
Daca nu inceteaza, consulta medicul cat mai repede posibil!
Te pup!

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca vrei sa risti, sa ajungi sa nu mai poti face copii sau alte lucruri la fel de grave, atunci nu te duce la doctor.
Nu-i musai sa mergi la ginecolog, intai trebuie sa mergi la medicul de familie, el te va trimite unde trebuie, sa faci analizele care trebuie si sa-ti dea tratamentul corespunzator.
Pe viitor, fereste-te de (raceala la sezut), chiar daca este vara, nu esti scutita de probleme. Dupa orice iesire in natura, padure, munte, sau la strand, etc, trebuie sa faci o baiata de sezut cu coada calului, te poate scuti de multe probleme.
Sanatatea este nepretuita, ai grija de ea in primul si in primul rand.
P.S. poate ca "leacurile babesti" te ajuta sa previ multe, dar cand infectia este deja instalata in organism, este cazul sa apelezi la cei care au cunostintele necesare.

| LitlleBunny a răspuns:

Poti avea numeroase chestii nu e bine sa incerci sa le dai de urma pe un site. Uite cam ce ar putea fi:
Chlamidia. Este provocata de o bacterie si daca este lasata netratata poate duce la infertilitate. De cele mai multe ori nu prezinta simptome, insa acestea pot aparea sub forma usturimilor la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului.
Gonoree. Este o infectie destul de grava care poate duce chiar si la probleme cardiace. Simptomele sunt diverse si asemanatoare cu cele manifestate in cazul chlamidiei, usturime la urinare, scurgeri vaginale sau ale penisului sau dureri in zona pelvisului.
Infectia cu HPV. Se manifesta prin aparitia unor negi in zona genitala sau anala. Se transmite prin contact genital direct la nivelul pielii si odata ce a fost contactata virusul ramane in organism pentru totdeauna.
Vaginita. Este o inflamatie vaginala si se manifesta printr-o scurgere vaginala densa de culoare alb-galbuie cu un miros neplacut. Pot aparea si dureri in timpul contactului sexual si mancarime in zona genitala.
Sifilis. Este una dintre cele mai grave infectii cu transmitere sexuala si poate duce la deces. La inceput boala se manifesta prin aparitia unor rani in zona genitala, urmand laceratii pe tot corpul si ducand pana la probleme cardiace.

Herpes genital manifestat prin eruptii cutanate.

Infectia tractului urinar. Si acestea pot fi cauzate de sexul neprotejat prin bacteriile blocate in uretra. Simptomele cele mai frecvente sun usturime si mancarime la urinare si urina tulbure si urat mirositoare.
Sper ca e vorba de o infectie urinara dar aia se trateaza cu antibiotice si ATAT in cazurile in care nu e un caz grav.E la latitudinea ta deja spalaturile cu musetel nu mai functioneaza niste analize fiind binevenite.

| UnCopilMicuts explică (pentru LitlleBunny):

Sunt fata! N`am penis laughing Oricum mersi...