| anonim56047 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati. Sa nu-mi raspundeti cu,, du-te la doctor" o sa ma duc. Dar vr parerea voastra. Deci:
Acumo luna dupa ce urinam simteam ca mai trebuia sa fac. Uneori ma durea in piept, ma simteam obosita, ma durea sub burta. Acum (inca nu m-am dus la doctor) urinez mai bine, dar am dureri la vezica, sau langa vezica. Uneori ma dor rinichii, uneori ma doare in piept, nu ştiu cum sa explic, ma doare in spate, sau inauntru in piept, nu stiu. Azi am avut niste crampe mai tari. Mentionez ca eu inainte făceam dans sportiv, ultima vreme sunt in vacanta si nu prea am facut sport. Sunt fata, am 12 ani. SPER SĂ NU FIE NIMIC GRAV. Ajutati-ma. Am vorbit cu mama dar inca nu mergem la doctor. Ea a spus ca e din cauza menstruatiei sau ca nu prea am facut sport ultima vreme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti bea ceai diuretic.E foarte bun pentru rinichi si pentru infectii urinare.Se gaseste la farmacie.

| PsyhoChild a răspuns:

Probabil corpul tau este obisnuit sa faca mult sport si nu poate suporta ca ai luat o pauza...Cad despre urinare poti avea o boala la rinichi

| Ralukafay a răspuns:

Poate fi si din cauza sportului, adica odata ce ti-ai obisnuit corpul cu sport, nu mai poti scapa, adica este ca un drog.Cat despre durerile sub burta,la vezica, langa vezica si rinichi, nu sunt normale si aceste dureri nu sunt din cauza menstruatiei, adica ai putea avea piatra/nisip la rinichi. Spune-i mamei tale sa mergeti cat mai repede la medic, inainte ca cei ai sa se agraveze.Chiar daca nu este inca ceva grav, va fi la un moment dat.Deci,mergeti cat mai repede.Multa sanatate!

| anonim56047 explică (pentru Ralukafay):

Peste o zi, mi-a venit mentruatia. Adica pe 19 iulie.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim56047):

Da,dar trebuie mers la medic si sa vezi ce ai.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Nu e normal sa ai asemenea dureri + usturaturi. eu cred ca e ceva serios