| zzPufoseniaxx a întrebat:

Hei TPU, deci de cam o saptamana tot am mancarimi in cap foarte enervante si de cateva zile imi apar niste ciupituri mici pe maini, fata. Nu sunt ciupituri de tantar sunt mai mici decat alea de tantar. La capitolul igiena sunt ft ok, fac dus aproape in fiecare zi si pe cap ma spal o data la saptamana. Dupa ce m-am spalat ieri pe cap inca aveam acele mancarimi iritante. Va rog spuneti mi daca vi s a intamplat si voua sau pareri. Cat mai rpd pls daca am paduchi sa nu dau si la altii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GinoLANETTI a răspuns:

Incearca intr-o seara( paduchii sunt mai activi seara deoarece nu le prieste lumina ) sa stai linistita si sa vezi daca simti ca ceva se plimba pe scalpul tau, incearca sa o pui pe mama ta sa se uite atent prin par, mai ales la ceafa si dupa urechi, iti da parul usor in parti, si incearca sa se uite dupa niste bubite mici sau dupa niste "picaturi" albe sau galbui deoarece paduchii isi depun relativ usor ouale si ele se pot observa mult mai repede decat paduchii.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ai paduchi!

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de paduchi, mai ales daca dormi noaptea cu mainile in jurul capului, asta ar explica ciupiturile de pe maini.