| ioanamaria2000 a întrebat:

Am nevoie de sfaturi, ma simt cam nelinistita. Luna trecuta am avut o infectie urinara destul de urata si menstruatia mi-a venit la 32 de zile, ceea ce era neobișnuit( de obicei vine 27-28 de zile). Dupa menstruatie am fost la doctor si am luat 10 zile un antibiotic destul de tare, alaturi de inca cateva feluri pastile. Menționez ca singura data cand am avut relatii intime a fost inainte de a incepe tratamentul, in ziua 4 de menstruatie, si s-a rupt prezervativul, nu de tot, ci a picurat putin, apoi am observat si am incheiat totul. A fost prima data cand mi s-a intamplat asa ceva cu prezervativul si am stat stresata pana acum cand trebuia sa imi vina. Am calculat ca pe 11 martie trebuie sa imi vina, dar azi am observat o pata de sange pe chilot. Asta ar insemna ca imi vine la 24 de zile, ceea ce nu e normal, dar si luna trecuta mi-a venit la 32, deci nu m-as mira. Am vorbit cu o prietena si mi-a zis ca poate sunt gravida. De atunci m-am speriat atat de tare, am luat si un calmant. Credeti sa sunt sanse sau e doar o dereglare de la infecție?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stie prietena ta a citit ea in stele ca esti tu gravidă? Maninca rahat prietena ta, ai dereglari hormonale din cauza infectiei urinare si din cauza antibioticului, faptul ca din prezervativ sa scurs o picatura de sperma este egal cu zero, degeaba calculezi tu ca calculele tale sunt gresite deoarece inainte iti venea menstruatia regulat cand nu luai antibiotic si cand nu aveai infectie urinara, astea au dereglat ciclul, asa ca cel mai bine este sa numai intrebi prietene care habar nu au, mai bine mergi la un consult ginecologic la medicul tau care te vede si are istoricul tau ca esti pacienta lui, ce varsta ai?

| ioanamaria2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

22 de ani, momentan nu am un medic ginecolog

| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticul si infectia NU modifica menstruatia!

Evident ca tu ai ciclul de tip neregulat, de aceea vine cand vrea el.
Nu mai calcula nimic ca menstruatia neregulata NU vine dupa nici un calcul, fiind imposibil sa o estimezi tocmai pentru ca este NEREGULATA.

Folositi preervative mai mici la sex, ca sa nu s emai rupa, fiindca fiind largi pentru cuculetul baiatului, se rasucesc in timpul sexului pana se intind la maxim si pocnesc.

Fa un test de sarcina DUPA ce ai facut 21 de zile de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata!