| LifeIsColour a întrebat:

Hei,TPU.Dupa cat timp se indreapta dantura atunci cand porti aparat dentar fix? Eu il am deja de aproape o luna, iar medicul ortodont mi-a spus ca se vor vedea schimbari dupa 2-3 saptamani, insa nu se cunoaste vreo diferenta.De asemenea, prima programare o am pe 11 noiembrie,dar as vrea sa reprogramez, fiindca am vorbit cu persoane care au purtat aparat dentar 2-3 ani, dar dintii au ramas la pozitia initiala.Credeti ca e vreun motiv de ingrijorare sau la unele persoane pot aparea schimbari ceva mai tarziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate dura minim 6 luni si maxim un an. Dintii nu se misca usor cu tablaraia care o poarta pe ei.

| Cat a răspuns:

Buna!

Din experienta proprie iti spun ca primele schimbari in bine ale danturii pot aparea dupa 3 saptamani de purtare a aparatului dentar fix. Dar tine cont de faptul ca nu vei remarca ceva extraordinar, adica nu te vei trezi brusc cu dantura perfecta. In schimb, in functie de problema ta, poti remarca o imbunatatire in alinierea dintilor sau o schimbare a muscaturii.
Clar nu e un aspect pentru care ar trebui sa iti faci griji. Ia in considerare faptul ca e posibil sa porti aparatul timp de 1 an si jumatate, 2, iar tu aproape ca abia ti l-ai pus. El a inceput deja sa lucreze, in curand vei vedea asta.Pentru tine urmeaza o perioada plina de transformari, in care dintii isi vor modifica pozitia aproape de la saptamana la saptamana.

In plus, decat sa astepti sfaturi de la necunoscuti pe internet, ti-ar prinde mult mai bine sa ai o discutie mai lunga cu ortodontul tau. Aici vei primi doar raspunsuri generale, de la oameni care n-au idee daca tu ai nevoie sa iti scoti maselele de minte, daca ti-au fost sugerate si alte extractii, daca ai pe ambele arcade sau ce tip de aparat fix ai.

E ceva ce nu inteleg in intrebarea ta: de ce ai vrea sa iti schimbi programarea pentru ca altii nu au ajuns la rezultate dupa 2-3 ani? Experienta altora nu are nimic de-a face cu tine, fiecare pacient raspunde diferit la tratamentul acesta. E foarte important sa nu amani sedintele lunare de ajustare a aparatului si detartrajele periodice.

Daca respecti indicatiile ortodontului, acesta e un bun profesionist, iar tu nu ai o problema extraordinar de grava de rezolvat, nu ar trebui sa ajungi sa porti aparatul timp de 3 ani.

Mult succes, rabdare si perseverenta happy