| arysa a întrebat:

Poarta cineva sau a purtat aparat dentar? Am auzit ca dupa ce iti pui aparat dentar te dor dintii, nu mai poti manca orice-cum ar fi alune sau alimente tari. Cam in cat timp se indreapta dintii? Povestiti-mi pe scurt experienta voastra.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e adevarat in primele 2-3 zile ma dureau atat de tare incat nu mancat decat supe si piure de cartofi, durerea trece apoi si dupa vreo 2 saptamani poti manca orice. Eu l am purtat cam 1 an jumate si s au indreptat perfect.

2 răspunsuri:
| YesOMG a răspuns:

Aparatul dentar este format din nişte brackeţi, amplasaţi pe suprafaţa vestibulară, ce pot fi de metal (mai puţin estetică dar cea mai rapidă modalitate de îndreptare, datorită frecării mai mici între componentele aparatului), sau de ceramică (foarte estetici, de culoarea dinţilor).
Ştiu că aparatele dentare funcţionează cel mai bine în copilărie datorită creşterii oaselor maxilare şi totodată sunt şi cel mai bine tolerate în această perioadă, dar modalitatea de funcţionare a deplasării dinţilor pe arcadă prin resorbţie şi apoziţie osoasă îl face la fel de eficient şi în periodata adultă.
Ca o sa mananc o bucatica de paine si-o sa ma trezesc cu cate un bracket cazut. Si ma gandeam deja sa imi caut un ortodont in Bucuresti, pentru situatii de urgenta de genul asta, pentru ca Dr.Chislari e la Brasov. N-a fost cazul niciodata. Si, v-am spus, am mancat toate nenorocirile din lume, inclusiv paine prajita tare, floricele, Twix cu mult caramel...
Nu uita, aparatul care nu este fix, poate fi dat jos seara daca doresti, sau chiar sa dai jos atunci cadn mananci. Cel mai bine este vorba despre igiena aici deoarece Cand mananci e problematic, in prima faza, de ce sa mint, pentru ca nu poti musca si trebuie sa tai mancarea in bucatele. Si da, te poate durea un pic mai tare, dar durerea asta dispare dupa cateva zile si nu se mai repeta niciodata. La fiecare activare pe care o face dentistul, ai din nou dureri, dar intensitatea lor scade simtitor. Practic, nu (prea) mai ai nici o treaba.
Sper ca te-am ajutat! happy

| AktivShack a răspuns:

Salut.
Intr-adevar in primele 2-3 zile doare rau.De abia am mancat ceva, insa dupa nu mai doare.Toate cele bune.