| anonim_4396 a întrebat:

Eu as vrea sa mănânc in fiecare zi cate un morcov pentru ca am citit pentru net ca este foarte foarte bun in multe chestii si ca este bine sa manânci cate unul in fiecare zi.
Dar am niste intrebari?
1.Este bine sa mănânc in fiecare zi cate unul?
2. Dacă manânci in fiecare zi te ingrasi?
3.Cand sa il mănânc? Dimineata; dupa amiaza; sau seara?
4.Il mănânc pe burta goală sau dupa ce mănânc mâncare.
Va rog sa imi raspundeti la toate intrebarile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti manca cate un morcov fiecare zi, intre mese, cand ai chef de el.
Se poate consuma atat crud (daca este proaspat cules), cat si razulit. Se spala bine, se curata de "coaja" din exterior, dupa care se mananca crud, rontaindu-l.
Nu te vei ingrasa de la un morcov in fiecare zi.

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Bine este dimineața și pe burta goală (adică să fie primul aliment consumat la masa de dimineață). Dar nu trebuie să fie singurul aliment consumat la masa de dimineață.
Trebuie să știi și cum se combină alimentele la aceeași masă. De exemplu, nu trebuiesc consumate la aceeași masă și fructe și legume; ci fiecare la mese diferite.
Organismul poate extrage cei mai mulți nutrienți din primul aliment consumat. De aceea este bine ca mai înainte să consumăm fructele sau legumele prima dată (la fel cum se servește la nunta).
Dacă vrei ca morcovul să îl consumi singur la masă (fără alte alimente), atunci aceasta să fie masa de seară. El se combină foarte bine cu varza și cu țelina împreună.
Conține vitamina A care este bună pentru vedere.
La 1-2 săptămâni trebuie să faci o pauză de o săptămână.

| xerxes1 a răspuns:

Morcovul este bun la multe chestii.
Sa-l speli bine inainte si dupa.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Nu mi-ai răspuns la intrebari...

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, trebuie doar sa stii sa citesti printre randuri.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Eu am primit de la tine doar:
,, Morcovul este bun la multe chestii.
Sa-l speli bine inainte."
Atât am primit.

| Dalmore a răspuns:

1. De ce nu?
2. Te ingrasi daca mananci in exces.
3 si 4 - nu il mananci, oricum, inclus in mancare? Eu cam orice mananc la pranz contine morcov.

Incearca piureul de morcovi.

Dar sa stii ca toate legumele au diverse vitamine, beneficii etc, de asta trebuie sa inveti sa mananci echilibrat, sa ai din toate.

| Florinrm97 a răspuns:

Într-adevăr morcovul este foarte bun in alimentatie, nu este nimic gresit in a manca un morcov pe zi. Nu te ingrasi decat daca mananci prea mult pe langa morcovul ala. Cred ca pe timp de zi si seara este cel mai bine sa il mananci. Se poate manca si pe stomacul gol si intr-o mancare gatita, daca alegi sa mananci doar un morcov pe stomacul gol, sa nu faci obisnuinta din asta întrucât pot exista tulburari la nivelul stomacului. Morcovul fiert duce la o absorbtie mai buna a nutrientilor, a betacarotenului. Tine cont ca nu sunt un dietetician sau specialist in nutritie.

| Macarie_Mihai_1992 a răspuns:

Salut, poti manca in fiecare zi un morcov chiar si mai mult nu strica ba chiar poti sa iti iei suc de morcovi, nu te vei ingrasa si il poti manca cand vrei sau chiar mai bine si dimineata, ziua si seara si il mananci cand ti-e pofta iti recomand sa il mananci dupa ce ai mancat ceva inainte multa pofta sa ai