| Iyulia3712 a întrebat:

ieri in timp ce alergam am calcat strâmb si m-a durut destul de urat. Am putut sa merg o distanta considerabila, aproape un kilometru, mai încet, dar am reușit sa ajung acasa. Mi s-a umflat putin glezna, iar acum la cea mai mica incordare sau daca întorc piciorul într-un anume mod, ma doare destul de rau. Credeti ca ar trebui sa merg la medic sau e de ajuns masjul cu diclofenac si repaus pe cat posibil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Relax puisor, am patit-o si eu, iar eu am cazut de la o inaltime de 30 de cm si am calcat stramb din cazatura, si nu am ca tine 60 de kg (daca si pe alea le ai) Am undeva pe la 110 kg,si crede-ma, m-a durut picioru vreo saptamana jumate, dupa care numai simt nimic.Te doare umflatura, daca era sa ai ceva, nu mai il puneai in pamant a 2 zi.O luam teoretic, daca era luxat, reuseai sa ajungi acasa, sa faci baie, sa te speli(pentru ca erai incalzita de la drum)A 2 zi clar nu mai calcai in el fara sa te doara ca dracu(am avut picioru luxat, si stiu cum e, am avut si picioru rupt, deci clar stiu cum e) Iar daca era rupt, clar numai plecai de acolo. Poti sta linistita kiss

2 răspunsuri:
| SDana a răspuns:

Doar o radiografie poate spune cu precizie ce s-a intamplat, totusi eu iti recomand sa mergi la doctor pentru a fi sigur si ca sa stai linistit.

| Iyulia3712 explică (pentru SDana):

Da dar ma gândesc ca totusi nu e ceva foarte grav nu? Adica daca am putut sa merg atât pe jos, bănuiesc ca nu e nimic rupt, sper...