| ImCalledLamă a întrebat:

In primavara am fost la oftalmolog si a spus ca nu am nevoie de ochelari. Chiar daca nu am nimerit cateva litere..acum nu prea vad la tabla si la televizor scrisul acela mic de jos. crying Vad in ceata, dar obiectele la distanta le vad perfect. Doar scrisul nu. Nu stiu ce am, dar daca imi iau ochelari, imi poate reveni la normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna! Si eu port ochelari, am miopie doar ca la mine e mai grav, ca am ajuns la -2 si cu cilindru. Poarta-i! Asculta-ma. O sa te obisnuiesti si oricum ai nevoie de ei.
Da, nu vezi clar, vezi in ceata, scrisul deloc, stiu ...cum spuneam, sunt mioapa.
Toti spun ca miopia nu scade, dar in cazuri in care miopia este sub 1 sunt sanse sa scada. Nu-ti face griji, te vei obisnui si o sa fii dependenta de ei, o sa-mi dai dreptate.
Ochelarii te ajuta ENORM! Ia-i, alege-ti o rama frumoasa. Daca nu-i porti, este evident ca se agraveaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Sigur că da, ochelarii îi vei purta pentru a imbunatatii vederea, te vei simtii minunat, si ochelrii dă acel aer de intelectual/ă. asa că poartă i mereu si alege ti rame care te fac sa te simti bine si sa nu mai vrei să i dai jos niciodată.

| ImCalledLamă explică (pentru CristiDinBucuresti):

O sa dea inapoi? Aveam 0, 2 parca. Cred ca au crescut.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Asta doar un medic după consult poate stii cu exactitate daca va da sau nu inapoi, dar purtind ochelari nu vei agrava ceea ce deja ai o usoară miopie astigmatism adică, esti in fază incipientă de aceea ai si dioptriile mici, dar cu cit vei amîna din diferite motive purtarea ochelarilor, vederea i ti va slăbii si vei ajunge să porti o dioptrie ceva mărită asta doar medicuyl stabileste, tu esti fată nu? Scuze citi ani ai? Multumesc.

| ImCalledLamă explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, sunt fata. Am 12 ani. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ImCalledLamă):

Ok mersi