| gomen a întrebat:

Ma confrunt cam des cu usturimi la urinare. Am 14 ani. Ce as putea face ca sa nu ma mai usture? Merci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Goddess23 a răspuns:

Buna. In primul rand nu e ceva rusinos si e bine sa consulti medicul sau sa mergi la farmacie. Apoi ai grija la igiena intima ca de cele mai multe ori usturimile la urinare apar din cauza infectiei urinare care se inrautateste daca nu mergi la toaleta cand ai nevoie si amani momentul. Ceea ce poti sa faci e sa ai o igiena riguroasa si sa consulti medicul care e singurul care iti poate recomanda un tratament.(ceva non-invaziv, medicamente sau crema cu aplicare locala).

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu cred ca ai pietre la rinichi, dar poate fii o infectie urinara!
Pana ajungi la medic sa faci duci o proba de urina, spala-te cu apa calda, in care dizolvi 2-3 linguri de bicarbonat de sodiu (are mama la bucatarie) si pune-ti poponetul in apa aceea calda si vei vedea ca nu te mai ustura.
Efectul este pentru cateva ore, pana iti vine sa urinezi din nou si iarasi te va ustura.
De aceea iti spun, ca trebuie sa pui urina toata, cea de dimineata, intr-un borcan foarte curat si sa-l duci la analize.

| UserulAnonim a răspuns:

Decaloteaza-te daca nu ai facut-o deja si fa o baie fierbinte.

| think3r a răspuns:

Schimbă dieta, dacă nu ai făcut-o deja! Evită mâncărurile procesate, gen sucuri acidulate, alimentele prăjite, cartofi pai, cipsuri, cărnurile, consumă cel puțin 2 litri de apă plată pe zi. Neapărat să mergi la un medic dacă problema e de mai multe zile și nu se ameliorează! Poate fi și de la o răceală!

| Andrei7447 a răspuns:

Am patit si eu asa ceva si in cazul meu cauza a fost o piatra la rinichi, cel mai bine este sa vizitezi un doctor, nu este rusinos.

| AdiWTH a răspuns:

Iti sugerez sa mergi la un doctor sau sa bei doar apa

| vladutsfat a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa mergi la un medic specialist sa te vada sau sa bei ciai de urzica care face foarte bine pentru organism