| Cduncfujndf a întrebat:

Mă doare gâtul foarte rău și nu știu ce să fac crying
Azi, când eram la liceu, mă durea atât de tare gâtul încât îmi dădeau lacrimile de durere. Mai ales când înghit e îngrozitor. D-abia pot să beau apă. Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra ti strepsils si suge cîte o pastilă din 2 in 2 ore sunt pentru dureri în gît, esti fată? ce varsta ai?

| relian a răspuns:

Ce sa faci? Pune si fa ceai din musetel, si beal fierbinte cat poti tu, asa fierbinte sau cat suporti pe gat.
Bei asa cateva cani de ceai pe zi, 2-3 zile siti trece garantat.Ai avut ceva acolo in gat, apoi sau dezvoltat ceva bacterii, de aia te doare.
Pe astea le distrugi cu fierbinte.
Daca mergi la doctor o sa-ti dea ceva antibiotice si aia o sa fie tot, dar chiar daca iei antibiotice, fa si ce am spus eu.Iti trece mai rapid decat cu antibiotice.
Am patit si eu asa, nici saliva nu o puteam inghite, am baut ceai de musetel fierbinte 2 zile si gata a fost.
Nu am zis sa te arzi pe gat, fierbinte cat suporti tu.La fel faci si cand se infecteaza un deget,bagi degetu in apa fiarta, temperatura omoara bacteriile.
De fapt asta face si organismul, atunci cand nu mai poate dobora inamicii, apeleaza la ultima arma si anume temepratura, atunci cand ai febra de fapt organismul tau creste temperatura pentru a elimina dusmanu, organismul zice ori el ori eu laughing pana la urma se omoara singur ca sa distruga dusmanu laughing
Deci baga si tu temperatura in gat cat mai mare si iti garantez ca o sa treaca in 2 zile.

| Celcestietot a răspuns:

Cred că ai laringită. Mai bine du-te la un doctor, ca mai apoi acesta să-ți de-a un tratamentwinking!

| alina2k18 a răspuns:

Fugi la medic pentru tratament.

| WhiteLife a răspuns:

Eu am pățit așa in iarna și erau amigdalitele. Du-te la doctor, pentru că nu ști ce e și se va agrava.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și pe mine sâmbătă mă durea, m-a ținut toată ziua. Duminică de abia mai puteam să înghit șși ieri mi-a început răceala, de abia azi plec la medic. Du-te și tu!