| Denisa730 a întrebat:

Mi-a intarziat mentruatia 10 zile. Am 14 ani. Ultima mentruatie mi-a venit in 2 aprilie. Mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala. Ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu (si NU sunt de specialitate)
menstruatia nu e regulata pana cand ajungi la maturitate

totusi o consultatie la doctor nu are ce sa stricewinking

| MRDRofSanity a răspuns:

Nu este nicun motiv de ingrijorare. Iregularitati sunt normale pana la o anumita varsta. Nu te stresa. Si stresul are efect asupra menstruatiei. De asemenea, ai grija si la orele de somn, activitate fizica si dieta. Lipsa de fier poate duce la mici iregularitati, de asemenea.
Pentru siguranta, cel mai bine mergi la un doctor. Multa bafta!

| likeabluegirl a răspuns:

Nu te ingrijora! Mie nu imi venea mentruatia cu lunile. Deocamdata menstruatia ta nu este regulata. Este totul in ordine daca iti intarzie, avand in vedere ca nu ai avut pana acum contact sexual.