| SidoniaDenisa30 a întrebat:

Hei TPU, nu prea stiu de unde sa incep....in ultima perioada ametesc foarte des mai ales cand stau jos iar dupa ma ridic in picioare si imediat dupa ameteala mi se face greata....credeti ca aveti vreo idee despre ce poate fi vorba pentru ca inca nu vreau sa ii anunt pe ai mei, iar cand am incercat sa caut informatii pe internet despre ce as putea avea mi s-au dat doar simptome de sarcina iar la mine nu poate fi vorba de asa ceva! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, daca nu ai facut sex clar nu pot fi simptome de sarcină, dar daca ai facut sex atunci ia in calcul si o posibilă sarcină, poate ai avut cadere de calciu, poate esti anemică sau ai probleme de vedere, un consult medical nu ar strica, ca medicul de familie este competent sa pună diagnostice nu cineva pe TPU care nu te cunoaste si care nu te poate consulta, mergi la medic. Ce varstă ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Oboseala dusa la extrem!
Probabil nu dormi suficient sau nu dormi orele de noapte, cand se eliberea melatonina, adica intre 10 si 2 noaptea.

| PersonajFictiv a răspuns:

In loc sa asculti doctorii de pe aici eu zic sa te duci la unul adevarat,sa iti faci analize la sange,sa vezi ce iti lipeste,s-ar putea sa fie lipsa de fier, calciu, magneziu sau altele, nu te apuca sa iei tu medicamente dupa capul tau.
Mergi la medic sa iti de-a ceva exact, ceva sigur care sa te faca sa nu mai ai aceste stari.

Multa bafta.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Anemie, oboseala, plus ca este normal pana intr-un punct sa ai ameteli la mișcări bruște.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te ridici brusc, e normal sa ametesti

| SidoniaDenisa30 explică (pentru anonim_4396):

Inainte nu ameteam nici daca ma ridicam de 10 ori

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Exista multe patologii care dau simptomele pe care tu le ai. Incepand de la anemii, afectiuni cervicale (exemplu- spondiloza cervicala) si terminand cu tulburarile de echilibru provocate fie de encefal (diferite tumori/traumatisme) fie de ureche ( in urechea interna se regasesc receptorii vestibulari cu rol in mentinerea echilibrului). Un lucru este cert si anume ca in momentul in care te ridici in picioare, din pozitie culcata, trebuie sa stai cateva secunde in sezut la marginea patului deoarece daca nu respecti aceasta indicatie cel mai probabil o sa ametesti tocmai din cauza receptorilor vestibulari. Trebuie sa faci analize de sange pentru a vedea cum stai cu elementele de baza ale organismului - hemoleucograma, sideremie, TGO/AST, TGP/ALT, calcemie, magnezemie, potasemie, glicemie si asa mai departe (o sa iti indice medicul de familie exact ce analize trebuie sa faci in plus pe langa cele pe care ti le-am spus eu in functie de istoricul tau medical). Daca toate aceste analize ies bune, atunci iti recomand un consult de specialitate ORL deoarece s-ar putea sa fie ceva probleme cu urechile. Apropo, cand iti misti ochii in sus si in jos nu ametesti?

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Si mie mi se intampla inainte. Este posibil sa fie din cauza deshidratarii sau poate e din cauza tensiunii.

| JustAsimpleUser a răspuns:

1.Foloseste prezervative
2.lasa tigarile
3. Baga salte, stiu ca ne place carnea de porc dar nu exagera
4. Statul pe canapea nu e sport national, poate mai iesim si noi la miscare
5. Nu degeaba ai auzit chestia aia cu 8 ore de somn minim
6. Lasa bautura, drogurile
7. Nu te mai proteja atat, cu dezinfectat cu d astea, fa ti anticorpi, anticorpii cresc imunitatea si rezistenta organismului
Sunt doar niste sfaturi iti alegi tu, am stat ceva sa le scriu laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru JustAsimpleUser):

Bagă salte? Salate nu salte, ce sunt alea salte.

| JustAsimpleUser a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Salut frate, daca ai simtit nevoia sa fii glumet, vreau sa stii ca esti si prost si sec, pentru ca am scris destul de mult si nu am observat greseala, de aceea te sfatuies sa ti vezi in *** de treaba ta ca esti pe un site care nu ti afiseaza identitatea obligatoriu si nu cred ca are rost sa ne certam aici