| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, Nu știu de ce in ultimul timp ma simt mereu amețit, mai ales când ies pe afara, uneori am momente in care parca uit cine sunt(dar știu) de parca nu as fi in realitate, dar parca se întâmpla doar când ma gândesc la chestia asta.
Ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anss23 a răspuns:

Dacă se întâmplă doar când te gândeşti prea mult la asta poate fi un fenomen psihologic numit 'derealizare' sau 'depersonalizare'. Aceste stări trec de obicei cu timpul, pot fi legate de anxietate sau o perioadă mai stresantă.
Acestea sunt unele dintre caracteristile depersonalizării:
-persoana simte ca propriile emotii, experiente sau ambele sunt distante, nu-i apartin sau sunt pierdute
-detasare sau instrainare de sine
-traieste automat, ca intr-un vis sau se priveste ca si cum ar fi intr-un film
-este un observator extern al propriilor procese mintale, corp, parti ale corpului sau amestecuri intre acestea
-lipsa de control asupra propriilor actiuni
-dualitatea sinelui, ca actor si observator
Citeşte mai mult aici
http://mentalhealthclinic.ro/depersonalizarea-si-derealizarea/

3 răspunsuri:
| InteractiV a răspuns:

Daca ai calciu in casa, dizolva un pliculet intr-un pahar cu apa fierbinte. Ai o cadere de calciu si de asta ai aceste simptome. Daca nu, mergi la medicul de familie, iti va da acelasi calciu. Nu este nimic grav, stai linistit.

| Doina_Muntean_1971 a răspuns:

Pai nu stiu sigur dar du-te la un doctor, sau pshigolog

| blond1x a răspuns:

Încearcă să-ți iei tensiunea, poate o ai mică...