| IrinaAniri a întrebat:

FUNDA! am 13 ani si am multi prieteni care fumeaza, si eu ma simt ciudat printre ei fiind cred ca singura care nu fumeaza si nu a incercat niciodata. daca stau in fumul lor o sa imi afeccteze si mie plamanii? as cam vrea si eu sa ma apuc, dar nu vreau sa imi stic plamanii. daca o sa fumez o tigara pe zi sau mai putin o sa imi afecteze sanatatea? repet, am 13 ani

Răspuns Câştigător
| LaRiiuU a răspuns:

Daca te simti ciudat printre ei, foarte usor, nu mai umbla cu ei. Tot cam pe la varsta ta am umblat si eu intr-un grup in care toti fumau minus eu si prietena mea cea mai buna. Am umblat 4 ani cu ei si NICIODATA nu am pus gura pe tigara. Deci daca chiar nu vrei sa fumezi, n-o s-o faci. Dar depinde si de vointa ta de a nu o face si de gradul tau de a te lasa influentata. Crede-ma peste cativa ani o sa te bucuri ca nu fumezi, cel putin eu ma simt mandra ca nu fumez.

4 răspunsuri:
| VadTot a răspuns:

Daca Prietenii tai se arunca cu totii intr o fantana te arunci si tu dupa ei? ai Grija anturajul te va face sa suferi foarte mult pe viitor.Nu ti recomand sa te apuci de fumat mai ales ca ai doar 13 ani! Cred ca daca te ar gasi parintii tai cu tigari in buzunar sau ca mirosi a tutun nu ti va fi deloc bine! deci mai bine mananca o portocala decit sa fumezi o tigara ok?

| Mαdαliηα a răspuns:

Nu stiu, nu cred ca te afecteaza pe tine daca fumeaza langa tine thinking De ce sa te simti ciudat? ar trebui sa te simti mai deosebita in grupul tau, ca tu nu faci prostioara asta. Si eu am cateva prietene care fumeaza, dar eu nu ^^. Am tras si eu, recunosc o vreme thinking dar asa ca cica sa fiu cool rolling eyes asta pe la 12 ani cred ca aveam thinking acum am aproape 15 happy Daca te apuci de fumat, Te bat! kiss

| 98Enigma a răspuns:

Pai statul in fumul lor oricum iti afecteaza plamanii, daca te apuci de fumat o sai distrugi mai tare.
Sfatul meu..nu te apuca, o sa faci numai risipa de bani pe niste pachete tigari inutile + ca iti distrugi plamanii...

| Colors a răspuns:

De ce nu vrei sa fi un om mai cu capul pe umeri fara de ceilalti? Eu zic sa stai linistita, daca vrei sa mai sti se spune ca cel care inhaleaza fumul de la altii este chiar si el afectat! Ai 13 ani, nu ar trebui sa te preocupe asta si uite gandeste-te daca te vei apuca de fumat nu o sa fie asa cum gandesti tu, ca fumezi o tigara pe zi.....vei fuma mai mult, este un drog de care vei scapa foarte greu sau nu vei mai reusi sa te lasi! Sfatul meu este sa nu urmezi exemplul prost de la prietenii tai si sa nu iti afectezi sanatatea! Culege doar lucrurile bune!