| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai buna a mers cu familia ei la o ruda, dimineata, dupa ce s-a trezit, nu a mancat nimic si a avut rau de masina, si a zis ca a vomitat sange. Nu mult, doar putin cica. Din vina stresului a facut helicobacter sau cam asa ceva. gastrita. lipsea de la scoala si pana la urma mi-a spus. In fine. Eu i-am spus sa se duca la doctor. Imi este ca o sora si vreau sa o ajut. Va rog, spuneti-mi ce ar putea avea de a vomitat sange? Dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa mearga de urgenta la medic.
Din cauza ca nu a mancat si s-a fortat a eliminat si un pic de sange, poate nu este grav, dar nu are de unde sa stie daca nu explica unui medic.
O seara bunahappy

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca sangele a fost in cantitati mici este posibil sa nu fie nimic grav.
Uneori, daca vomitam pe stomacul gol se poate intampla sa iritam stomacul, mai ales daca aciditatea din interiorul stomacului este ridicata. Iar daca ai spus ca a avut gastrita este foarte posibil sa aiba o aciditate ridicata. Atunci cand vomitam pe stomacul gol, acidul din stomac este posibil sa provoace unele rani pe drumul sau din stomac pana afara.
Daca situatia nu se repeta si nu apar alte probleme probabil nu a fost nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am gastrita, am vomitat si eu sange o data pentru ca mi-era greata, dar nu mancasem nimic in ziua respectiva si nu aveam efectiv ce sa dau afara, m-am fortat si de aici sangele. Gastrita nu e o afectiune foarte grava, dar trebuie tinuta sub control printr-o alimentatie sanatoasa & stuff. Eu aveam dureri groaznice in partea superioara a stomacului, mi-era rau dupa fiecare masa etc, dar am tinut cateva zile regim si mi-am revenit, deci...

Nu-ti face griji. Daca o sa-i mai fie asa rau, trimite-o la medic.

| Peridava a răspuns:

Urgent la medic! S-ar putea sa fie ulcer, nu gastrita. Singele nu e un semn bun.