| Ion091831 a întrebat:

Hei TPU, prietenei mele ii întârzie menstruația, cam o săptămâna, luna aceasta trebuia sa ii vina de pe 15, nu i-a venit nici acum, când facem sex folosim prezervativ, a făcut test de sarcina și nu este însărcinată, care ar putea fi problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vreo dereglare, ori de stres, ori c-a fost sub ceva tratament ori pur si simplu dereglare. Verificati prezervativele la final sa nu se fi spart sau altceva?

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de tipul ciclul menstrual!
Ce fel de ciclu are fata, regulats au neregulat?
Adica, se succede lunar la exact acelasi numar de zile, sau nu?

Cat priveste testul de sarcina, acela se face NUMAI DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala.
Orice test facut inainte de 21 de zile, va arata negativ, chiar daca fata este insarcinata.

| Ion091831 explică (pentru Violleta2022):

Am făcut testul la o luna după ce am făcut ultima data, i-a întârziat menstruația, i-a venit pe 20, următoarea luna i-a înstărita pana pe 23, am făcut restul cam pe 21-22, și acum iar, nu i-au venit și suntem in 22

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ion091831):

Eu vin si te intreb inca odata: exact, la cate zile i s-a succedat ciclul in ultimile 3 luni?
Chestia cu...i-a venit pe 21 si 22, nu ajuta la nimeni cu nimic, ca totul este dupa ureche si dupa cum bate vantul.
Ciclul se tine pe hartie, sa vezi cum este, de ce tip: regulats au neregulat, ca de ala depinde viata sexuala si stresul de dupa sex, mai ales daca nu faceti sex protejat, asa cum ar fi normal si sanatos.

| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba de o dereglare hormonală.

| SkyPilot a răspuns:

Testul de sarcina este facut prematur. Abia de maine devine relevant, si daca iese negativ trebuie repetat in 2-3 zile. Si trebuie facut exact cum scrie in prospect.
Daca nu e vorba de o sarcina, menstruatia intarzie datorita unei dereglari hormonale. Poate fi datorita unei boli (nu neaparat jos), unei emotii puternice sau datorita alimentatiei.

| Ion091831 explică (pentru SkyPilot):

Nu am făcut Testul acum, l-am făcut acum câteva săptămâni înainte sa ii vina

| SkyPilot a răspuns (pentru Ion091831):

Testul de sarcina se face la peste 7 zile de intarziere. Altfel e inutil.

| Ion091831 explică (pentru SkyPilot):

Are 2 luni frate, l-am făcut acum o luna

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ion091831):

Pai cum l-ai facut acum o luna, daca ei, i-a intarziat o saptamana?
si tu l-ai facut acum o luna.
Oricum, felicitari, e misto sa fi tatic happy acum trebuie sa te gandesti la nume, si la alea. Ce culoare sa fie camera lui, ce patut sa ii luati, hanute nebunii. big grin ce sa mai, fericire de bebe mic.

| Ion091831 explică (pentru anonim_4396):

Mersi