| iGoxi a întrebat:

Salut! Prietenei mele i-a întârziat menstruația, trece aproape luna și nu i-a venit, are simptome de sarcina, amețeli, greață, dar când am făcut un test de sarcina a fost negativ, care ar fi problema? Țin sa menționez ca luna trecuta s-a dezvirginat.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca testul de sarcina a fost efectuat dupa ce au trecut 28 de zile de la data ovulatiei sau de la data in care a fost intretinut actul sexual neprotejat, atunci rezultatul NEGATIV obtinut este 100% VALID, VALABIL si CORECT si indica faptul ca in urina si in sange in mod absolut sigur NU exista hormon de sarcina hCG.
In acest caz se poate presupune ca poate fi vorba de o dereglare grava/severa a activitatii hormonale si din acest motiv ar trebui sa se prezinte la un cabinet medical de Endocrinologie pentru a fi consultata si sa fie evaluata starea ei de un medic specialist. Sau sa se prezinte la un cabinet medical obstetrica-ginecologie asa cum este indicat sa procedeze de fapt toate fetele dupa ce au fost dezvirginate. Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!