| tweety a întrebat:

Am o problema pe 23 am facut-o cu prietenul meu fara prezervativ, nu a terminat in mine, in schimb avea presperma. Pe 2 iulie trebuia sa imi vina menstruatia si azi se fac 10 zile de cand nu a venit. Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. E posibil sa fi gresit si sa fiu insarcinata? Sau e normal sa intarzie atat de mult?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este unul normal/standard ca numar de zile (28) si este si catusi de cat regulat atunci in data de 23 iunie ai fost la circa 5 zile dupa data ovulatiei deci teoretic nu mai exista ovulul viabil care sa poata fi fecundat si implicit sa se instaleze o sarcina. Rezultatul testul nu poate fi considerat 100% corect deoarece este facut inainte de trecerea a minim 21 de zile de la data sexului. Teoretic nu poti fi insarcinata deoarece au lipsit cele 2 ingrediente obligatorii si anume; ovulul viabil si spermatozoizii. Se poate considera ca este vorba de o dereglare a ciclului pe baza hormonala, de stres sau poate chiar medicala. Daca intarzierea continua si va depasi 12-15 zile ar fi indicat sa fii consultata de un medic ginecolog. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie gresit, dar e putin probabil daca l-ai facut din prima urina de dimineata. Nu e absolut deloc normal sa intarzie atat de mult, maine trebuie neaparat sa te vada ginecologul tau, cel la care mergi in mod regulat si care iti stie istoricul. Fa si maine un test din prima urina de dimineata si neaparat prezinta-te la ginecolog.

| Fatamuntilor a răspuns:

Testul de sarcina l-ai facut prea devreme.Si daca sarcina se instala iesea negativ.
Majolitatea testelor se sarcina se fac la cel putin 14 zile (unele chiar la 21)
Cumpara un test de sarcina citeste instructiunile cu atentie si vezi cum se procedeza.