| Maria1211 a întrebat:

Mi s-a spus de curand ca e posibil sa am un chist la ovarul drept.
As vrea sa stiu niste lucruri desprea asta,poate chiar de la fete care au avut.Din cate stiu chisturile dispar cu tratament, dar in rest nu mai stiu nimic happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Da, chisturile dispar cu tratament!
As recomanda un tratament naturist mai repede decat unul medicamentos, din cauza efectelor secundare.
Cauta online in revista Formula-as.ro aceste tratamente naturiste ca-s mult mai sanatoase si nu au efecte secundare.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu exista tratament in lumea asta fara efecte secundare, fie el si naturist. Si decat sa ia ceva care sa nu aiba niciun efect si starea sa i se inrautateasca de ce sa nu ia un medicament testat, pentru care s-au facut studii si se stie ca are efecte pozitive in problema ei.

Nu e nimic grav, mergi la medicul ginecolog si o sa iti recomande un tratament in functie de chist, varsta ta si mai multi factori. Cu incredere.

Multa sanatate.

| anamariarot a răspuns:

Comentariul tau nu e eronat doar pentru ca n-ai fost de acord cu cineva. Simteam nevoia sa punctez laughing
Toate cele bune!

| CuriousStuff a răspuns:

Doamna Gretta, va rog sa-mi spuneti si mie TRATAMENTUL minune care nu are efecte secundare, v-as fi incredibid de recunoscator.

Si tratarea unui chist ovarian care chiar are nevoie de tratament cu ceva naturist e sinucidere curata, sau cel putin infertilitate. Da, sa ia cate suplimente vrea oricine dar tratamentul medical e pe primul loc. Va rog sa nu mai faceti asemenea recomandari complet eronate pentru ca s-ar putea sa existe consecinte extrem de grave daca cineva le urmeaza, ce noroc ca nu puteti fi trasa la raspundere in mod direct, nu?

Si echipa TPU, felicitari "editorilor" pentru promovarea acestui raspuns, sunteti...incredibili.

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

E posibil sa ai sau chiar ai? Nu se pot vedea decat la ecografia endovaginala.
In principiu, din cauza chisturilor apar dereglarile menstruale, fluctuatiile in greutate, dureri in zona ovarelor. Daca ai doar un chist si nu avanseaza, nu e grav. Sunt destul de frecvente. In schimb, daca va creste in dimensiuni, e nevoie de operatie. Unul singur e inofensiv si dispare in cateva luni

| Maria1211 explică (pentru anamariarot):

Pai am fost la un control la o doamna, pentru ca uneori ma doare burta si am zis sa vad din ce cauza si mi-a apasat pe burta si ma durea la ovarul drept si a zis ca ea crede ca am si un chist si i-a spus mamei ce sa fac (analize sau alte controale) si apoi voi afla daca e sigur si probabil ca voi primi un anumit tratament daca am.

| anamariarot a răspuns (pentru Maria1211):

Trebuie sa faci un ecograf, dar nu se vad bine chisturile la ecograful obisnuit sad