| Andreea_4752 a întrebat:

Sora prietenei mele are 13 ani! Sa va spun cate ceva...Are 1 metru 50-60 si 55 kg. In luna iunie i-a venit menstruatia prima oara, in iulie nu i-a mai venit, si i-a mai venit in august.In septembrie si octombrie nimic. Ar trebui sa se alarmeze? Ce parere aveti? Raspundeti serios. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| marciana a răspuns:

Pana la 16 ani menstruatia nu trebuie sa fie regulata.

| InnaArkane a răspuns:

Nu trebuie sa se alarmeze.Fiind la inceput ciclul menstrual nu este regulat deci este posibil sa I se mai intample astfel de lucruri.Mai este posibil de asemenea sa ii vina de 2 ori in aceeasi luna sau sa nu ii vina deloc. Daca tot nu se linisteste iar ea simte ca ceva este in neregula poate consulta medicul de familie sau poate vorbi cu asistenta de la cabinetul scolii.
Multa bafta!

| maria65 a răspuns:

Nu... pentru ca ii trebuie in jur de 2 ani sa se regleze menstruatia