| Aritzu2000 a întrebat:

Hei TPU.
Suna stupid, dar eu am nevoie de aparat dentar. Dupa un control, mi-au spus medicii de acolo ca trebuie aplicarea unui disjunctor. Si toata lumea a zis ca atunci cand si l-au pus le-a durut foarte tare. Trec peste. imi este foarte frica si ma gandeam daca nu cumva nu pot sa imi pun aparatul fara sa am inainte acel disjunctor. Acel disjunctor face loc dintilor sa creasca din cate tin minte. Dar. poate merge si fara el. Am nevoie de raspunsul unor oameni cu experienta sau cel putin care se pricep. Va rog, un raspuns.
P:S : eu am un dinte, canin, care tocmai a cazut, dar a crescut foarte putin si de ceva timp ramane asa. Oare din cauza ca nu are loc? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Prietena mea a avut la fel o problema cu un canin crescut in cerul gurii a purtat timp de 2 ani, si da te doare atat atunci cat si dupa ce il scoti iar daca nu il ti suficient din cauza presiunii poti sa iti creezi defectiuni la maxilarwinking deci nu te juca respecta in tocmai indicatiile medicului pana nu e prea tarziu o mica durere in timp te scapa de operatie ca si noi am umblat mult timp pentru aceasta problema. bafta si toate cele bune!

| Aritzu2000 explică (pentru GaBy*YOUr*DrEaM):

Eu nu am niciun dinte in cerul gurii. Doar ca maxilarul meu e putin ingust si vreo 2 dinti nu au loc la crestere. si am intrebat altceva. Oricum. nu imi pun laughing nu mai vreau.